ÇİN’İ NASIL ÇÖZDÜK?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

FARKLI BİR KÜLTÜR

İlk gittiğimizde Çin’i ve kültürünü anlamak için belli bir süre geçmesi gerekti. Biz güven ortamı oluşturmak için bazı adımlar attık. Çinli yöneticilerimizi Türkiye’ye getirdik. Buradaki operasyonu, yönetimi ve başarıyı gözleriyle gördüler. Amacımız onların buradaki süreci görmelerini, kendi açılarından ders almalarını ve Çin’de hayata geçirmelerini sağlamaktı.

NASIL BİR PAZAR?

Çin, hem coğrafi hem nüfus olarak çok büyük bir pazar. Rekabetin çok yoğun olduğu bir ülke. Bu rekabet, hem küresel hem lokal oyuncular arasında sürüyor. Aynı zamanda ülkede çok hızlı bir değişim de yaşanıyor. Çünkü hızlı büyüyen bir ülke. Ekonominin yavaşlamış hali bile yıllık yüzde 6-6,5 büyüyor. Dünya ekonomisinin büyümesinin yüzde 30’unu tek başına karşılıyor. İçeriden baktığımızda büyük bir dinamizm olduğunu görüyoruz.

ÖNEMLİ BİR ÖRNEĞİZ

Global operasyona açılan bir Türk şirketi olarak çok önemli bir örneğiz. Çin’de 3 yıl gibi çok kısa bir sürede bu noktalara gelindi. Bu kısa sürede çok iyi bir knowhow oluştu. Önemli bir başarı öyküsü yazdık. Bu zenginliği, bu yöntemi, global marka olmak isteyen, dünya pazarlarında rekabet etmek isteyen bütün yerli oyuncularımızın kullanması gerek diye düşünüyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.