“PAZARDA REKABET ÇOK KESKİN”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

POTANSİYEL BÜYÜK

Yapılan araştırmalar, Türkiye’deki yeme-içme pazarında halen çok büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Pazarın mevcut büyüklüğünü 3’e katlama potansiyeli var. Zaten kişi başına düşen restoran sayısını gelişmiş ülkelerdeki rakamlarla kıyasladığımızda bu potansiyel görülüyor.

PENETRASYON NASIL?

Marka bazında bakıldığında, gelişmiş ekonomilerde ortalama 35-40 bin kişiye bir restoran düşüyor. Hatta bu rakam ABD’de 25 bin civarında. Türkiye’de ise ortalama 150-180 bin kişiye bir restoran düşüyor. Türkiye büyüdükçe, ekonomimiz büyüdükçe, kişi başına düşen gelir ve harcama gücü arttıkça, sektörün büyümesi de sürecektir. Pazarın önü çok açık.

FRANCHISE ARTACAK

Restoranlarımızın büyük kısmı kendimizin. Franchise sayımız oldukça düşük. Türkiye’deki 1.000 restoranın sadece 230’u franchise. Çin’de ise 500 restoranın 100’ü. Ancak önümüzdeki dönemde franchise payını yükselteceğiz. Şu anda franchise oranı yüzde 25 civarında. Bunu yüzde 5050’ye kadar çıkarabiliriz.

AVM’LERDE VARIZ

İstanbul, markalarımızın penetrasyonunun en yüksek olduğu şehir. Tabii en yüksek kazanç da İstanbul’dan geliyor. Türkiye genelinde olmadığımız 6-7 il var. Önümüzdeki dönemde buralara da gideceğiz. Genelde yayılma stratejisi olarak AVM’lerde olmayı tercih ediyoruz. Çin’de de aynı yöntemle ilerliyoruz. Orada da AVM ağırlıklı ilerliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.