“700 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFLİYORUZ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

BEKLEME NEDENİ

Son dönemlerde madencilik sektörüne yönelik olumsuz algının geçici olduğunu düşünüyorum. Bunun iki önemli sebebi var: Bunlardan biri madencilik sektöründe yaşanan kazalar ve altın madenleriyle ilgili bazı bölgelerde yaşanan protestolar… Diğeri ise sektördeki fiyat düşüşleriyle ortaya çıkan negatif haber akışı. Bırakın farklı türlerdeki emtiaları, kömürün bile fiyatı uluslararası piyasalarda son 4 yılda yüzde 50’ye yakın düştü. Bunlar sektöre yatırım yapacak olanların beklemede kalmasına sebep oluyor.

KAPANMALAR OLABİLİR

Emtia fiyatları daha da düşerse bazı ülkelerde işletmelerin kapanması söz konusu olabilir. Sektörde işsizlik artabilir. Teknoloji yatırımı yapmayan, ürün ve pazar çeşitlendirmesi konusunda zayıf olan şirketler için durum daha da kritik olabilir. Nadir bulunan ve farklı sektörler için yenilikçi ürünler sunabilme potansiyeli olan maden cevherlerinden üretim yapanların bu süreçte ayakta durabilmeleri daha kolay olacak.

STRATEJİK ALAN

Zorlu Grubu olarak 2007 yılından bu yana Meta Nikel Kobalt şirketimiz ile madencilik sektöründe faaliyette bulunuyoruz. Nadir toprak elementleri bizim için stratejik bir alan. Yapacağımız ilave yatırımlarla 2018’de 20 bin ton nikel metal kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. 10 yıl içerisinde 700 milyon dolarlık ihracat yapar hale gelmeyi hedefliyoruz.

ÖMER YÜNGÜL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.