“BİRÇOK OCAK KAPANIYOR”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

“İZİN ÇIKMAZ OLDU”

Türkiye’de madenciler zor günler geçiriyor. 2012 yılında çıkan 16 Haziran Kararnamesi ile madencilikte tüm izinler Başbakanlık iznine bağlanmış durumda. Bu düzenleme sonrası madencilere arama izni çıkmaz oldu. Krom fiyatları 700 dolardan 150 dolar seviyesine indi. Bu nedenle krom madeninde daha zengin yeni yataklar aramak durumundayız ancak kendi ruhsatlı bölgelerimizde yeni arama lisansını bir türlü alamıyoruz.

FİYATLARDAKİ GERİLEME

İzinlerin Başbakanlığa bağlandığı kararnamenin kaldırılması gerekiyor. Dünya emtia fiyatlarında süregelen gerilemeden etkilenen, iki yıla yakın fiilen dondurulan maden ve orman izinleri sonucu arama ve işletme faaliyetleri kısıtlanan pek çok işletme bugün değil kâr etmek, faaliyetlerini dahi sürdürmekte zorlanıyor, çoğu ocak kapanıyor.

“TESİS DÖNDÜRÜLEMEZ HALDE”

Kurucusu olduğum Adana Aladağ’daki krom işletmelerimiz Akmetal ve Pınar AŞ, bu durumda. Krom fiyatlarının 600 dolar/ton düzeyinde olduğu 2006-2007 yıllarında 100 milyon doları aşan yatırımla gerçekleştirdiğimiz ülkenin en büyük entegre krom zenginleştirme tesisleri, krom fiyatlarının 300 doların altına gerilemesi ile döndürülemez hale geldi.

“400 DAİREMİ SATTIM”

Bu bunalımın ötesinde, tükenen rezervlerin yerine yeni sahaları arama ve işleme imkanımızın da ‘izin moratoryumu’ ile engellenmesi, işi içinden çıkılamaz hale sürükledi. Kroma para yetiştirmek için 400 daire sattım, devamlı zarardayız. Bugünkü yapı ile yabancı yatırımcının Türkiye madenciliğine ilgisi tamamen kesildi.

NECATİ KURMEL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.