LOJİSTİKÇİLERİN NCELİ İNDE Ö Ğ

NELER VAR?

Capital (Turkey) - - LOJISTIK - YASEMİN ERDOĞAN yerdogan@capital.com.tr OMSAN, İNOVASYON DİYOR

2016 birçok sektör için zorlu başladı. Öyle de devam ediyor. Şirketlerin önceliğinde mevcudu korumak var. Birçok sektör temsilcisi için büyüme oranlarını ve pazar payını korumak ilk sırada. Lojistikteki oyuncular için de durum farklı değil. Kaliteli hizmet, inovasyon, teknolojik yatırımlar ve global pazarlara açılım ise diğer öncelikler arasında. İşte sektör devlerinin odaklanacağı başlıklar.

Sürdürülebilirlik ve inovasyon, sektörün önde gelen oyuncularından Omsan’ın öncelikleri arasında ilk sırada. Omsan Genel Müdürü Osman Küçükertan, “Rekabetin oldukça yoğun olduğu, sadece sürdürülebilirliğini koruyabilen firmaların ayakta kalabildiği günümüz koşullarında, risklerin ve fırsatların etkin biçimde yönetilmesi önemli” diye konuşuyor ve öncelik verdikleri başlıkları şöyle sıralıyor:

“Omsan, birbiriyle ilişkili 4 temel stratejik konuya odaklanıyor. Bunlar inovasyon, ope-

rasyonel mükemmellik, tüm paydaşlarla iyi ilişkiler içinde olmak ve tüm bunların sürekliliğini sağlamak. Bu 4 temel değer Omsan’ın DNA’sında var.

2016’yı yaklaşık yüzde 20’lik büyümeyle tamamlamayı öngörüyoruz. Müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına hızlı uyum sağlayabilmek için yeni depo yatırımları yapmayı ve mevcut depolarda kullanılan ekipmanları modernleştirmeyi hedefliyoruz. Yapılanma hedeflerimizde ise bölgesel dinamikleri göz önünde tutuyoruz. Malatya’da yeni bir bölge müdürlüğü kurmak amacıyla çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’de, Orta ve Doğu Avrupa’da sinerji yaratılabilecek şirket satın almak ve stratejik ortaklıklar kurmak da planlarımız arasında.”

EKOL, 4.0’I BAŞLATTI

Ekol Lojistik, sektörün lider oyuncularından biri. ARGE ve inovasyon yatırımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Şirketin 2016 ve sonrasına dönük öncelikler listesinde yine bu iki başlık öne çıkacak. “Yoğun bir şekilde Endüstri 4.0 devrimine hazırlanıyor, artık Ekol 4.0’ı konuşuyor, onun için projeler yürütüyoruz” diyen Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, odaklanacakları başlıkları şöyle anlatıyor:

“Endüstri 4.0 stratejisinin sektörümüze inovasyon, katma değer ve sürdürülebilirlik alanlarında önemli fırsatlar sunacağına inanıyoruz Ekol, bugün sektörünün ilk ve tek bakanlık onaylı AR-GE merkezine sahip şirketi. Sektöre kazandırdığımız yenilikler, bizler için çok önemli ve gurur verici.

Önümüzdeki dönemde Avrupa yatırımlarımız da ön planda olacak. Almanya ile başlayan Avrupa yolculuğumuz İtalya, Romanya, Fransa, Yunanistan, Ukrayna, Bosna, Macaristan, İspanya, Polonya ve Bulgaristan ile devam etti. Bulunduğumuz ülke sayısını 15’e yükseltmeyi planlıyoruz. Bu ülkeler arasında bizi en çok İran heyecanlandırıyor. Hedefimiz İran pazarındaki talepleri zamanında karşılayabilecek bir yapılanmayı sağlamak.”

ARKAS’IN ODAĞI KALİTE

Pazarın güçlü aktörlerinden biri de Arkas. Hedefi, her yıl yüzde 10-15 büyüme olan şirketin planlarını ve önceliklerini, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Diane Arcas anlatıyor.

“Hedefimiz müşteri memnuniyeti sürekliliğini sağlayarak, her yıl yüzde 10-15 bir büyümeyle sadece Türkiye’de değil komşu ülkelerde de tercih edilen, kaliteli hizmet veren bir lojistik şirketi olmak. Önceliğimiz sağlıklı büyümek ve kaliteli lojistik diyebiliriz. Demiryolu taşımacılığı ise tüm sektör oyuncuları gibi bizim de yakın takibimizde. Demiryolu Taşımacılığı Yönetmeliği’nin de yürürlüğe girmesiyle bu alanda yatırıma hazırlanan şirketlerden biriyiz. Kendi lokomotiflerimizi alıp işleteceğiz. Özel sektörün kendi lokomotiflerini almasıyla, havayolu yolcu taşımacılığında yaşandığı gibi bu sektörde de büyük gelişmeler olacağına inanıyoruz.”

Şirketin yurtdışı planları ise yine Diane Arcas’ın sözleriyle şöyle:

“Yurtdışında hedefimiz yakın coğrafyalarda kendi ofislerimizi faaliyete geçirirken, diğer ülkelerde de partnerlerimizle tüm dünyaya ulaşmak. Yurtdışında Arlogic markası adı altında yapılanıyoruz. Yurtdışı ofis yapılanmamız devam edecek.”

DHL’İN HEDEFİ KALİTELİ BÜYÜMEK

Sektörün global oyuncularının gündeminde de “kaliteli büyüme” ve inovasyon var. Türkiye’deki 35’inci yılını kutlayan DHL Express, onlardan biri. “Odağımızda büyüme ve kalite olacak” diyen DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling, “Gelişmek için attığımız her adımda kaliteye odaklanacağız ve bu kalite odağımızın şirketimizin büyümesine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” diyor. Reckling, planlarını şöyle aktarıyor. “Bu yıl Türkiye’de uluslararası ticaret potansiye- lini artıracağız ve gerek sektörümüze gerekse içinde faaliyet gösterdiğimiz topluma katkıda bulunmaya devam edeceğiz. 2016 özellikle belirli sektörlerdeki uzmanlığımızı ortaya koyacağımız bir yıl olacak. Halihazırda tekstil ve otomotiv sektörlerinde çok güçlü bir uzmanlığa ve müşteri tabanına sahibiz. Kendimizi yaşam bilimleri ve sağlık hizmeti sektöründe de kilit oyuncu olarak konumlandırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Türkiye’nin online perakendecilerini ve ürünlerini dünyanın her noktasına taşıyarak e-ticaret sektörünü destekleyeceğiz. Bu yıl karbon-nötr gönderi hizmetimizi büyütüp daha fazla müşterimizi bu alana dahil etmeyi de hedefliyoruz. Pazarda karbon-nötr gönderi hizmetini sağlayan ilk şirket olarak, çevreye

yaptığımız katkıları artırmaya yönelik yatırımlarımızı sürdüreceğiz.”

UPS’NİN AJANDASI KOBİ’LER

Türkiye pazarındaki bir diğer küresel oyuncu UPS. Şirketin dünya çapında 400 bini aşkın çalışanı bulunuyor. UPS Türkiye Genel Müdürü Ufku Akaltan, “Türkiye ile ilgili stratejimiz ve hedeflerimiz, global planlarımızla paralel ilerliyor” diyor ve ekliyor:

“Tüm segmentlerde işimizi büyütmek istiyoruz. Daha iyi hizmet verebilmek ve mevcut pazar trendlerinden tam olarak fayda sağlamak üzere ulaştırma ağımıza, ürünlerimize, teknolojiye ve çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz. Global ticareti kolaylaştıran bir şirketiz ve teknoloji kaçınılmaz bir şekilde sağladığımız her hizmeti etkiliyor. 2014 yılında, Türkiye’nin de içinde olduğu Avrupa’daki faaliyetlerimize 2019’a kadar 2 milyar dolardan fazla yatırım yapma yönündeki planlarımızı açıkladık. Bu yatırım Avrupa çapındaki sürekli büyüme ve genişleme stratejimizin bir parçasını oluşturuyor.”

UPS Türkiye’nin odak alanlarından biri de KOBİ’ler. Şirket Ufku Akaltan, bu alandaki planlarını ise şöyle anlatıyor:

“KOBİ’lerin, gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle KOBİ’lere hem hızlı hem de ekonomik servisler sunuyoruz. Bu yıl TİM işbirliğiyle Anadolu’daki 10 ilde KOBİ’lerimiz ve ihracatçılarımızla bir araya gelip, onlara lojistik süreçlerini nasıl yönetebilecekleri konusunda destek olacağız.”

AHMET MUSUL

DIANE ARCAS

UFKU AKALTAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.