“BAĞIMSIZ ÜYE ATADIK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNEMLİ

Sürdürülebilirliğe çok önem veriyorum. Türkiye’de yeni yeni 3. kuşağa devredilen aile şirketleri görüyoruz. Bir sonraki kuşağa sürdürülebilir bir YDA bırakmanın ilk adımlarını attık. 2 yıl önce EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) ile “Kurumsal Yönetim Eylem Planı” imzaladık.

KÜRESEL ŞİRKET

Bu plan kapsamında YDA’nın küresel bir altyapı şirketi olma vizyonundaki stratejik ortağı olan EBRD, sadece kurumsal yönetim politikalarımızı iyileştirmekle kalmayıp mali, sosyal ve çevresel riskleri minimize ederek, sürdürülebilir bir yönetim anlayışına sahip olmamıza büyük katkı sağladı.

ORGANİZASYONEL DEĞİŞİKLİK

2015 yılında kurumsal yönetim stratejimizin bir parçası olarak organizasyon yapımızda önemli değişikliklere imza attık. Yönetim kurulumuza EBRD’de önemli görevler üstlenmiş ve en son olarak EBRD Türkiye Direktörlüğü görevinden emekli olan sektörün deneyimli isimlerinden Mike Davey’i bağımsız üye olarak atadık. 2016 Haziran sonuna kadar bağımsız yönetim kurulu üye sayımızı 3’e çıkaracağız.

STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ

Bugün asıl gelirimiz inşaat ve taahhüt ile gayrimenkul sektöründen geliyor. Ancak üç yıl sonra konsolide gelirimizin yüzde 30’unun görece kârlılığımızın daha yüksek olmasını beklediğimiz PPP şehir hastaneleri ve havalimanları imtiyazlarından geleceğini öngörüyoruz. Hedefimiz ileride gelirlerimizin 3’te 1’ini inşaat, 3’te 1’ini Yap-İşlet-Devret ve PPP’lerin de dahil olduğu imtiyazlarımızdan, 3’te 1’ini ise tamamıyla farklı sektörlerden sağlamak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.