“AMACIMIZ ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRMAK”

Endüstriyel ürünleriyle dikkat çeken Atlas Copco, kurum içinde çeşitliliği sağlamaya yönelik programları uygulamaya aldı. Kadın Mentorluk Programı, Profesyonel İşkadınları Derneği’ne verilen destek bunlardan birkaçı. Atlas Copco Türkiye Yönetim Kurulu Baş

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Atlas Copco, kadın çalışanlara şirketimizi nasıl çekici hale getiririz, nasıl işe alırız, yetiştiririz, şirket bünyesinde uzun yıllar tutar ve kariyer imkanları yaratırız sorularına cevap bulmayı ve yönetimdeki cinsiyet çeşitliliğinin hayati önemi hususlarında genel bir algı, anlayış yaratmayı hedefliyor.

Daha fazla kadın yönetici geliştirilmesi konusundaki ihtiyacın farkına vararak şirket, kadınların Atlas Copco’ya katılmasını teşvik eden, yeni fırsatları keşfetmesi ve Atlas Copco Grup’taki kariyerlerini geliştirmesi için cesaret vermeyi amaçlayan küresel ve profesyonel bir iletişim ağı olan Pleiades’i (Kadın Mentorluk Programı) bu sebeple oluşturdu. Mentee olan yüksek potansiyelli kadın çalışanları; genel müdür, başkan gibi üst seviyedeki erkek mentorlarla eşleştiren bir program olan Kadın Mentorluk Programı’nın yaratılmasının arkasındaki asıl amaç, üst kademelerde cinsiyet çeşitliliği sağlamak.

Pleiades, tüm görevsel, bölümsel ve coğrafi sınırları aşarak başarılı, yetenekli, işine bağlı ve motivasyonu yüksek kadınlar arasında etkileşim sağlar. Bu tür bir etkileşimin şüphesiz, motivasyon ve ilham kaynağı olma, grup faaliyetlerini daha iyi anlama, mesleki gelişim ve yeni görev fırsatları konusunda farkındalık yaratma ve zorlu durumlarda öneriler, iletişim ve etkileşim gibi birçok faydası bulunuyor.

KADINA DESTEK

Şirket, Pleiades ruhunu Türkiye’de de uygulayıp geliştirebilmek için ve Profesyonel İşkadınları Derneği’nin (PWN) kadın kariyeri ve cinsiyet çeşitliliğine yönelik çalışmalarının Atlas Copco yaklaşımına birçok açıdan uygun olması sebebiyle PWN İstanbul’a kurumsal üye oldu. PWN, kadınların liderlik açısından geliştirilmesini amaçlayarak profesyonel kadınlar için sektörler arası ağ ve eğitim platformu sunuyor. Atlas Copco Türkiye’nin kadın çalışanları PWN’nin aylık seminerlerine katılarak ağın diğer üyeleriyle tanışıyor, bu etkileşimin keyfini çıkarıyor ve üst düzey konuşmacıların bilgi birikiminden faydalanıyor. Atlas Copco Türkiye, Profesyonel İşkadınları Derneği’nin 2016 mentor/mentee dalgasında aktif olarak yerini alarak 2 mentor ve 3 mentee ile 2016 programına da katkıda bulunacak.

Atlas Copco Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ronny Onkelinx, bu konudaki yaklaşımlarını şöyle anlatıyor:

“Eşitlik, adalet ve çeşitlilik, Atlas Copco’nun çalışan yönetimi sürecinin en önemli temelleridir. Tüm Atlas Copco şirketlerinin ortak amacı, gerek milliyet gerekse cinsiyet bakımından çeşitliliği artırmaktır. Holding yöneticileri olarak bizim temel görevimiz teoriyi pratiğe dökmek ve grup vizyonunu sorumlu olduğumuz bölgelere yaymaktır. PWN ile olan işbirliğimiz 2015 yılında başladı ve açıkçası bu Atlas Copco’nun kadın çalışanlara olan yaklaşımını desteklemek ve vurgulamak adına yapılması gereken en doğru hamlelerden biriydi. Kadın çalışanlarımızdan, bu işbirliği hakkında olumlu geri bildirimler almamız, onlar adına faydalı şeyler yapmak için bizi istekli kılıyor ve motive ediyor. Kişisel olarak da bu amaca hizmet ettiğim ve PWN’nin mentorlarından biri olarak seçildiğim için çok mutluyum.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.