YENİ DALGANIN GÜNDEMİNDE NE VAR?

Capital (Turkey) - - DİJİTAL DEVRİM -

ENTEGRASYON

3’üncü dalga internetin sadece internet şirketlerine ait olmadığı bir dönem olarak tanımlanabilir. Üçüncü dalga, “nesnelerin interneti” (Internet of Things) kavramıyla değil “her şeyin interneti” (İnternet of Everything) kavramıyla tanımlanacak. İnternetin hayatımızın her parçasına tam entegre olacağı bir döneme giriyoruz.

SAĞLIK

Sağlık sektöründe adım, hız ve kalp atışı ölçen fitness izleme aletlerinin donanım ve yazılımlarında yapılacak yeniliklerle kullanıcıların hayati sinyalleri kaydedilip kendilerini ölüm sınırına yaklaşmadan uyarabilecek. Kullanıcıların sağlık tarihçelerini tam doğrulukta kaydeden bu aletler doktorlara ilk seferde doğru teşhis olanağı da verecek. Ya da bir süper bilgisayar verilerinizi değerlendirerek size teşhis koyacak.

EĞİTİM

Eğitimde daha kişiselleştirilmiş bir dünya yaratılacak. Sınavlar sonrasında metrik ölçümler öğrenciyi sınıfındaki yaşıtıyla karşılaştırıp ona ihtiyacı olan öğrenme sürecinin sunulmasını sağlayacak. Çocuklara dersleri evdeyken canlı yayın üzerinde aktarılacak, okul saatinde “ev ödevleri” yapılacak. Öğretmen her çocuğa ödevini yaparken ihtiyacı olan noktada yardım edecek.

GIDA

Gıda da üçüncü dalga, besinimizi nasıl yetiştirdiğimizden, onu nasıl sakladığımıza kadar her süreci değiştirecek. Bugün şua yöntemiyle etleri pişirmeden sadece hastalıklı bölgeleri tedavi etmeye uğraşan şirketler var. Akıllı paketleme sistemleriyle kesimhaneden buzdolabınıza etin aynı ısıda kaldığını ya da bir eti şüpheli bulup, pişirmeyi reddeden bir ocağınız olduğunu düşünün. Bunların hepsi üçüncü dalganın gündeminde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.