“3 P” KURALI

Capital (Turkey) - - DİJİTAL DEVRİM -

AYNI SORU

Üçüncü dalga için hevesli girişimciler bana hep aynı kaygı dolu soruyla geliyor: “Eğer bir 3’üncü dalga şirketi kuracaksam neleri farklı yapmalıyım?” Ben de onlara her şeyin “3P kuralı” ile ilgili olduğunu söylüyorum: Ortaklık, mevzuat ve sebat (Partnership, policy, perseverance).

ORTAKLIK

Çünkü üçüncü dalga endüstrilerinin kapı bekçileri vardır. Örneğin sınıfta öğrenime ilişkin yeni bir programı eğitimle ilgili sorumluların onaylaması gerekir. Aynısı sağlık, ulaşım, finans ve gıda gibi alanlarda da geçerlidir. Burada başarının büyük kısmı girişimcinin bu alanlardaki karar vericiler üzerinde etkili ortakları bulmasına bağlıdır. Üçüncü dalga şirketlerinin yalnız hareket etmek gibi bir seçeneği yok.

MEVZUAT

Üçüncü dalga endüstrileri ABD’de kanunun en çok düzenlediği sektörler arasında. Üçüncü dalga girişimcileri hükümetlerle etkileşime geçmek zorunda. Bu da onların yoğunlaşacakları alanlardaki mevzuata iyice hâkim olmaları gerektiği anlamına geliyor. Ne kadar iyi bir fikriniz olursa olsun mevzuata dair net bir stratejisi olmayan bir üçüncü dalga şirketi yatırımcılar için tehlikeli bir kumardır.

SEBAT

Bir üçüncü dalga fikrin yaşama geçebilmesinin önünde sadece donanım, yazılımla değil lojistik zincirleri, ortaklıklar ve mevzuatla ilgili “ölümcül” engeller var. Ama üçüncü dalgada her şey çok çabuk değişebilir. 2014’te FDA, genetik testi şirketi 23andMe’nin ürünlerini yasaklamıştı. Birçok gözlemci şirketin öldüğünü düşündü. Şirket bir yıl içinde bu kurumdan aldığı özel izinle satışlara başladı. Sebat etmeselerdi zafere ulaşamazlardı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.