Pazarlama ürün ve hizmet inovasyonuna yöneliyor

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

Ketchum’undünya çapında yaptığı “Innovation Kernel Study”, tüketicilerin inovatif buldukları bir marka için yüzde 21 daha fazla ödemeye hazır olduklarını ortaya koyuyor. Bu doğrultuda pek çok şirket, pazarlama iletişiminin tek başına yeterli olmadığının bilincine vararak AR-GE yatırımlarına yöneliyor. Geçen ay dünyanın en büyük şirketlerinden 3M ve BP’nin yöneticileriyle sohbet etme imkanım oldu. AR-GE projeleriyle ayrışan bu iki kuruluşun inovasyon yaklaşımları, pazarlama dünyamız için yararlı örnekler sunuyor.

“USP REKLAMCILIĞINA” DÖNÜŞ

Yıllardır reklam yapmayan BP, sıcak bir dille ve özellikle genç tüketicilerle iletişim kurabilmek için markasını “Orby” isimli bir karaktere teslim etti. Ogilvy tarafından yaratılan Orby, yeşil renkli, emoji benzeri bir maskot. BP, Orby aracılığıyla inovatif ürünlerinin sunduğu faydalar hakkında bilgi veriyor.

Orby, BP’nin son ürünü Active Teknolojili Ultimate’in de sözcüsü. BP’nin #OurFuelStory adını verdiği ürün lansmanında konuştuğum BP Küresel Marka Direktörü Nicola Buck, İspanya’da yaptıkları pilot çalışmalarda, çocuklar ve gençlerin Orby’den çok hoşlandığını anlattı. BP pazarlama ekibi, önümüzdeki dönemde, Orby’yi hediyelik eşya ve promosyon malzemelerine taşıyarak daha da yaygınlaştıracak.

16 ülkede 17 bin satış noktasında faaliyet gösteren BP, sadece akaryakıt AR-GE çalışmalarına yılda 75 milyon dolar harcıyor. BP’nin, İspanya, İngiltere, Avusturya, İsviçre, Polonya, Hollanda, Almanya ve Lüksemburg’da pazara sunduğu Active Teknolojili Ultimate, sektörde iddialı bir ürün. Türkiye Rafinaj ve Pazarlama CEO’su Tufan Erginbilgiç, 5 yıllık bir AR-GE çalışmasının eseri olan ürünün yakıt verimliliğini artıracak bir adım olduğunu belirtiyor. Active Teknolojili Ultimate, kullanıcılara daha az yakıtla daha uzun mesafe gitme, otomobilin bakım masraflarını azaltmayı ve vadediyor.

BP Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Murat Lecompte’un verdiği bilgiye göre, Active Teknolojili Ultimate’nin Türkiye’de test çalışmaları sürüyor. Ürünün lansmansı önümüzdeki aylarda gerçekleşecek.

BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ AR-GE

110 yıllık bir kuruluş olan 3M, 70 ülkede 90 bin çalışana ve farklı sektörlerde 60 bin ürüne sahip. Cirosu, 30 milyar doların üzerinde. Satışlarının üçte biri son 5 yılda geliştirilen ürünlerden geliyor. Her yıl gelirinin yüzde 6’sını AR-GE faaliyetlerine ayırıyor. 40’tan fazla müşteri inovasyon merkezi olan 3M’in 105 bin patenti var.

29 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren 3M’in, ülkemizde iki üretim tesisi bulunuyor. 3M Türkiye Genel Müdürü Mert Büyükyazgan’ın verdiği bilgiye göre, 2013’te 39 ülkeye ihracat yapan 3M Türkiye, yoğun ürün geliştirme çabaları sayesinde bugün 52 ülkeye satış yapmayı başarır hale gelmiş.

TUFAN ERGİNBİLGİÇ

MERT BÜYÜKYAZGAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.