Yenilenebilir enerjinin kaynağı eğitim

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

İsveç,pek çok alanda olduğu gibi enerjide de yenilikçi çözümlerle ayrışmayı başarıyor. Güneş ve rüzgar enerjisi alanına büyük yatırımlar yapan İsveç, elektrik üretiminin tümünü yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi planlıyor. 20 Nisan’da İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nda, onuruna verilen davette konuştuğum İsveç Enerji Bakanı İBRAHİM BAYLAN’a İsveç’in yaratıcı gücünü nereden aldığını sordum. Baylan, şöyle yanıtladı:

“Biz hem kamu hem özel sektör olarak her alanda AR-GE’ye büyük yatırım yapıyoruz. Dinamik pazarlar yaratmaya çalışıyoruz. Yıllar önce yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya başladık. Sağladığımız siyasi istikrar ortamının da yardımıyla pazar odaklı bu çalışmalarımızdan başarılı sonuçlar elde ettik. Yenilenebilir enerji sadece çevreyi korumakla kalmıyor, aynı zamanda ekonomik büyüme de getiriyor.”

Ailesiyle birlikte 10 yaşındayken 1980’lerde İsveç’e göç eden Baylan, ülkedeki eğitimden çok etkilendiğini anlatarak, İsveç’in başarısının temelinde özgür düşünce olduğunu ifade etti:

“İsveç eğitimde fırsat eşitliği sunuyor. Okullarımız ücretsiz. Okul sistemimiz özgür. Gençliğe yaptığımız bu yatırım, toplumumuzun yaratıcı bir yapı kazanmasına yardımcı oldu. Bu da sorgulayan beyinler ve yaratıcı bir ortam çıkıyor. Gençlerimiz her şeyi sorguluyorlar. Farklı bakış açıları geliyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.