ŞİFRELERİM ÖZGÜVEN, HAYAL KURMA GÜCÜ VE YENİLİKÇİLİK

AHMET ZORLU ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Capital (Turkey) - - YÖNETİM -

KENDİNİZE GÜVENİN Benim için bir değil, birbiri ile bağlantılı birkaç kelime var. Başta özgüven ve sonrasında da hayal kurma gücü. Bu ikisi olmazsa başarı ve mutluluk gelmez. Bir lider olarak da insanları kendinize inandıramazsınız. Eğer siz kendinize güvenmezseniz, kurduğunuz hayalleri hayata geçirecek gücü bulamazsınız. Etrafınızdakiler de size hayalperest derler ve bir daha inanmazlar.

ÖNCE İNANÇ O yüzden insan önce kendine inanmalı, sonra yaptığı işi aşkla yapmalı ki etrafındaki insanlar ona inansın ve gösterdiği yoldan gitsin. Hani, inanmak başarmanın yarısıdır diyorlar ya gerçekten öyle. Ben inanmadığım hiçbir işe başlamam. Ben bugün ne yaptıysam onlar dün kurduğum hayallerin bir sonucudur. Tabii hayal kurmak derken hayalcilikten söz etmiyorum. O hayali hayata geçirmek için çok çalışmak gerekiyor.

YENİLİKÇİLİK Öyle oturduğunuz yerden hayal kurarak da olmuyor. Buna yenilikçi olmayı da eklemeliyim. Çünkü hayal kuran ve sezgileri güçlü olan insanlar mutlaka yenilikçi olurlar. Ben hayatımın her döneminde yaptığım yeniliklerle başarı kazandım. Müşterilerim beni “Yeni ne var” diye kapıda karşılardı. Bence yenilikçilik, hayal gücüne hayat veren ve onu fark yaratan bir ürün veya hizmete çeviren en önemli unsur…

ÇOCUKLUK HAYALİM Çünkü hayal kurmadan hiçbir şey olmuyor. Ben çok küçük yaşlardan bu yana hayal kurarım. Daha 12-13 yaşında bir dükkânım olmasını hayal ediyordum. Babama ‘Bana dükkan aç’ diye yalvarıyordum. Çünkü kendime güveniyor ve yapabileceğimi biliyordum. Bu hayalin sonucunda, daha 15 yaşımda, hem de doğup büyüdüğüm Denizli’nin Babadağ ilçesinden çok uzaklarda, Trabzon’da bir dükkânım oldu.

BİRLİKTE BUGÜNLERE Ben o gün hayaller kurmasaydım, kendime güvenmeseydim ve hayalleri hayata geçirmek için çok çalışıp, tamamen yabancısı olduğumuz bir şehirde, yenilikçi ürünler sunmasaydım bugün Türkiye’nin en büyük beş grubundan biri olan Zorlu Holding olmazdı. Etrafımdakiler benim inancıma, tutkuma, heyecanıma ve çalışkanlığıma baktılar ve hayallerime ortak oldular, birlikte yeni hayaller kurduk ve bugünlere geldik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.