“BANKACILIĞIN DAİMA FAYDASINI GÖRDÜM”

Capital (Turkey) - - YÖNETİM - ARZU KESİMER / TAT GIDA GENEL MÜDÜRÜ

“ÜÇÜNCÜ ŞİRKETİM” Üniversitede ekonomi okudum ve pek çok ekonomi mezunu gibi o yıllarda çok popüler olan bankacılığı seçtim. Yönetici adayı olarak 1992 yılında göreve başladım. Bundan tam 19 yıl sonra, 2011’de Koç Topluluğu şirketlerinden Tat Gıda’da genel müdürlük görevine getirildim. 2011 yılına kadar sadece iki farklı şirkette çalıştım. Yani şu an genel müdürü olduğum şirket benim iş hayatımdaki üçüncü şirket. Üç yıla yakın bankacı olarak çalıştım.

“10’UNCU UNVANIM” Orada önce sektör analisti, sonra kurumsal krediler analisti ve son olarak kurumsal müşterilerden sorumlu hesap memuru olarak görev yaptım. Yani üç farklı görevim oldu. 1995 yılında Koç Topluluğu şirketi olan Koçtaş’ta satın almacı olarak göreve başladım. Koçtaş’taki 16 yılımda 6 farklı unvanım, genel müdürlüğe kadar da 9 farklı unvanım oldu. Genel müdürlük de 10’uncusu...

“BAKIŞ AÇISI KAZANDIRDI” Bugün Tat Gıda’nın genel müdürü olarak görev yapıyorum. Tabii ki bu bir birikim. Ancak ilk iş tecrübemin bankacılık olmasının daima faydasını gördüm. Örneğin bankacı iken sektör analisti olarak incelediğim sektörlerden biri gıdaydı. Bankacılık, bana genel bakış açısı kazandırırken, Koçtaş’ta perakendeci olarak çalışmak da detaylara hakimiyetin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Masa başında çalışırken detay gibi görünen herhangi bir konunun, müşterinin hayatında büyük önemi olabileceğini, marka tercihini değiştirebileceğini Koçtaş’ta çalışırken öğrendim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.