“20 YILDA 7 ROL DEĞİŞİMİ İDEAL”

Capital (Turkey) - - YÖNETİM - BURCU BIÇAKCI / EGON ZEHNDER DANIŞMANI

GENİŞ ARALIK

Tüm kariyeri boyunca aynı şirkette çalıştıktan sonra genel müdür olan yöneticiler olabildiği gibi, birçok şirket deneyimledikten sonra genel müdür olarak atanan yöneticileri de görmekteyiz.

ORTAK NOKTALARI

Ancak bu kişilerin ortak noktaları, aynı yapıdan yükselseler de, birçok adreste çalışmış olsalar da, birçok pozisyonda rotasyon geçirmiş olmaları. Türkiye’de genel müdürlerin ticari fonksiyonlarda sorumluluk aldığını yüksek oranlarda görmekteyiz. Sadece, finans, strateji veya operasyon gibi fonksiyonlarda deneyimi olan yöneticilerden daha az CEO ataması olduğunu düşünüyoruz.

SÜRE KIDEMLE UZUYOR

Bir yöneticinin belirli bir pozisyonda kalma ve o pozisyonda verim elde etme süresi, yöneticinin kıdemi arttıkça daha da uzuyor. Şirket sayısından bağımsız olarak, 20 yıllık bir kariyerde 6-7 rol değişiminin ideal olduğunu söyleyebiliriz. Kariyeri boyunca tek bir şirkette deneyim kazanmış üst düzey yöneticilerin başka bir kurumsal sisteme uyum sağlaması konusunda soru işaretleri oluşabiliyor.

SİNERJİYLE YARATILAN KARİYER

Bu yüzden 2-3 şirket değişimi de bir yöneticinin farklı kültür ve ortamlara uyum gösterebildiğine dair bir fikir veriyor. Son olarak, birkaç sektör görmüş olmak, özellikle birbirine yakın sektörlerde sinerji yaratarak bir kariyer yaratmış olmak da bir yöneticiyi pozitif etkileyen faktörlerden.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.