“Yetenek yönetimi ve çeşitliliğe odaklandık”

Capital (Turkey) - - ZİRVE YOLU -

1 En önemli deneyimi

“Şirketlerin yaşabileceği tüm süreçlerden geçtiğimi düşünüyorum. Bu deneyimler ve güçlü bir ekip çalışması her zaman başarı getirdi. Örneğin 2007 yılında, Novartis’in 140 ülkedeki çalışanları arasından verdiği ‘Novartis Global İnsan Kaynakları Başarı Ödülü’nü’ aldım.”

2 Kariyer hedefi

“Şirketimizdeki yetenekleri keşfetmek ve doğru yönlendirmek, beni çok heyecanlandırır. Uzun vadede hayalim gençlerle bir arada olacağım ve tecrübelerimi aktarabileceğim üniversite ortamına geri dönmek. Onların pozitif enerjileri, geleceğe dair hayalleri ve enerjileri beni dinamik tutuyor.”

Gündemi

“Şu an odağımız yetenek yönetimi, çeşitlilik ve dahil etme konuları. ‘Gelişim Elimizde’ adını verdiğimiz yetenek yönetimi projesiyle tüm çalışanlarımızı yetenek yönetim sürecine dahil ettik. Üst seviye yönetim pozisyonlarımıza aday olacak kişileri yetiştirmek için de Parmak İzi Kulübü’nü kurduk. Çeşitlilik ve dahil etme konusundaki projemizle cinsiyet, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın çalışanlarımızın iş hayatına entegrasyonunu en mükemmel şekilde sağlamayı hedefliyoruz.

NOVARTIS TÜRKİYE İK ÜLKE DİREKTÖRÜ DR. SENAY KIZILKAYA, organizasyonel davranış alanında doktora derecesine sahip. Geçmişte Koç Bilgi Teknolojileri Grubu’nda insan kaynaklarından sorumlu üst düzey yönetici, The RitzCarlton Oteli’nde ise insan kaynakları d

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.