“ÜRETİMİMİZİN YÜZDE 20’Sİ DİJİTAL”

Capital (Turkey) - - DIGITAL CEO -

AKILLI FABRİKA “Şu an yüzde 20 oranında dijital üretim yapıyoruz ki bu çok önemli bir oran. Bu yılın sonlarına doğru bu rakamı yüzde 80 civarına getirmeye çalışıyoruz. Nesnelerin internetinin fabrika uygulamasından bahsediyorum. Endüstri 4.0 dediğimizde akıllı fabrikalar, akıllı üretim, her şeyin akıllı olduğu bir üretimden bahsediyoruz. İnsanlar, makineler ve üretim sistemleri birbiriyle devamlı konuşuyor. Bu da çok büyük bir verimlilik artışı getiriyor. Dolayısıyla Endüstri 4.0’ı çok fazla önemsiyoruz ve bir an önce geçmek için de elimizden geleni yapıyoruz.

BÜYÜK YATIRIM Bunun uzun bir süreç olduğunu biliyoruz. Tamamen akıllı bir fabrika, tamamen akıllı üretim, yönetim ve işletim sistemi kurmayı gerektiriyor. Bu da herhalde bir yılımızı alacak. Endüstri 4.0’a geçişi, sadece robot yatırımı gibi görmemek lazım. İşletim sisteminden insan eğitimine pek çok süreci kapsayacak büyük yatırımlar gerektiriyor. Bugünden ne kadar yatırım yapılacağıyla ilgili rakam söylemek zor.

Bir yıl içinde akıllı fabrikamızı yüzde 80 oranında Endüstri 4.0 normlarına uygun bir üretim tesisi haline getirmeyi başarmak istiyoruz. Bu bizim koyduğumuz hedef ama yurtiçi ve yurtdışında bağımsız danışmanlarla çalışıyoruz. Onların rehberliğinde ilerleyeceğiz.

KENDİMİZİ ADADIK Ürettiğimiz malların zaten hepsi dijital. Dijital teknolojinin tam içindeyiz. O yüzden diğer şirketlere göre Endüstri 4.0’a geçmede de daha avantajlıyız. Özellikle akıllı telefon, tablet ve TV’de dijital üretime daha hızlı geçmiş olacağız. Zaten robotlarla, sensörlerle üretime belli bir oranda başladık. Beyaz eşyada süreç daha uzun olur. Endüstri 4.0’a geçiş uzun bir süreç. Buna kendini adamak lazım, biz de öyle yapıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.