Yeni bir uygulama bisikletçilere öncelik tanınmasını sağlıyor

Siemens tarafından geliştirilen yeni bir uygulama, bisikletçilere kelimenin tam anlamıyla yeşil ışık yakıyor. Bu çözüm şehirlerin belirli güzergahlarda bisiklet trafiğine öncelik tanımasını sağlayabilir. Onların tek bir amacı var: Bisiklet kullanımını dah

Capital (Turkey) - - GELECEK & TRENDLER -

Geçenlerde sosyal medyada gördüm. Almanya’da bir şehir, trafik lambalarını asfalta yerleştirmiş… Küçük ampullerle yerden yayalara uyarı yapıyorlar. Böylece şehirde görüntü kirliliği engellendiği gibi aynı zamanda önemli tasarruflar da elde ediliyor.

Şimdiye kadar trafik ışıklarının ekonomilere maliyeti konusunda bir araştırma okumadım. Bizim çocukluğumuzda çok az sayıda kavşakta trafik ışığı vardı. O zaman bile, “Bunun parasını kim ödüyor. Sabahtan akşama kadar yanıyor. Üstelik hiç de kesinti olmuyor” diye düşünürdüm. Şimdi en küçük şehirlerde bile çok sayıda trafik lambası var.

Siemens uzmanları, ilerleyen sayfalarda okuyacağınız gibi, bu konuya etkin çözümler sunuyor. Enerji maliyetlerinin ciddi boyutlara geldiği bir dönemde, özellikle Türkiye gibi ülkelerde çok işe yarayacağını düşünüyorum.

Sizin de okuyacağınız gibi geleneksel “telli” ampullerin 1 watt’lık teknolojiyle değiştirilmesi yüzde 98’e varan oranlarda tasarruf sağlayabiliyor. Hesaplamalara göre, 5 yıl içinde, yapılan yatırımı geri dönüştürebiliyor.

Bizim dergide çok sık kapsadığımız gibi, CEO’lar, maliyet azaltma ve verimlilikte geleneksel yollar yerine, yaratıcı ve inovasyona dayalı stratejilere yöneliyor. Şehirleri yöneten belediye başkanlarının da bence aynı yoldan gitmesi gerekiyor. Şehirlerin çeşitli noktalarında gizlenmiş ciddi verimlilik bekleyen uygulama ve araçlar var. Bunları hızlıca gözden geçirip, yeni döneme hazırlanmalarında yarar var.

Gelecek sayıya kadar hoşça kalın. Saygılarımla…

M. Rauf Ateş

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.