DÖVİZ VE FAİZDE ÖNERİLER

Capital (Turkey) - - FİNANS -

DÖVİZDE TEMKİNLİ OLUN

HSBC olarak yıl sonu beklentimiz dolar/ TL’de 3,00, Euro/dolarda 1,20 ve Euro/TL’de 3,60 seviyesi. Geçen yıl geri çekilmelerde dolar alınmasını tavsiye ediyorduk. Ancak 2016 biraz daha farklı. Çünkü gelişmekte olan piyasalara para girişi var. Bu nedenle yabancı para cinsinden yatırımlara bu yıl daha temkinli bakıyorum. Yıl sonu hedefimiz 3,00 TL. Ancak yıl içinde trading şartlarında 2,75 seviyesini de görebiliriz. Yani geniş bir aralık var.

TAHVİL ALINABİLİR

Yaşanan sürece bakıldığında enflasyonda olumlu bir trend var. Gelişen piyasalara para akışı sürüyor. MB politikası gözüktüğü kadarıyla kuru çok zorlamadan faiz indirimi yönünde. Bu yıl faizin yüzde 9’un altına gelebileceği kanaatindeyim. Yatırımcı benim gibi düşünüyorsa faiz henüz düşmeden parasını 1-2 yıl vadeli tahvile bağlayabilir. Mevduat tarafı da yatırımcı açısından rekabetle birlikte iyi bir alternatif. Mevduat oranının bu kadar yüksek seyretmesi ekonomi açısından olumlu değil ama yatırımcı açısından cazip oranlar var.

PORTFÖY DENGELİ OLSUN

Bu piyasa seviyelerinde üçte bir hisse, üçte bir TL faiz, üçte bir dolar yönünde bir görüşüm var. Faizde olası bozulma doları yukarı taşıyabilir. Bu değerlemelerde paranın tamamını hisseye yatırmak doğru değil. Faizdeki aşağı eğilim de fırsat sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.