TOPARLANMA SÜRECİNDE

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

İHRACAT

Türkiye lastik pazarında 2015 yılında 22,1 milyon adet lastik satıldı ve sektör önceki yıla oranla yüzde 9,4 büyüme kaydetti. 2012 yılından bu yana lastik ihracatında düşüş görülüyor. 2014 yılında ihracat büyüklüğü 1 milyar 127 milyon dolar olan sektörün dış satımı 2015’te yüzde 14,6 küçülerek 962 milyon dolara yaklaştı.

AR-GE

Türkiye’de bin kişiye düşen araç sayısının son yıllarda artış göstermesi, otomotiv üretiminin artması ve kış lastiği kullanımı konusundaki bilinçlenme sektörün artılarından sayılabilir. Sektör, lastik üretiminde kullanılan hammaddelerin fosil yakıt üretim/tüketimini azaltan bir yapıya kavuşması için AR-GE çalışmaları üzerinde yoğunlaşıyor.

ÇIKIŞTA

Lastik ihracatının 2016 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 4 artışla 1 milyar doları aşması bekleniyor. Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, “İhracatının çoğunu AB ülkelerine yapan üyelerimiz AB üyelerinde gelecek yıllarda ortaya çıkacak toparlanmaların da etkisiyle ihracatını ve buna bağlı üretimini de artıracak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.