“BİR ÜLKEYİ İNCELERKEN 220 SORU SORUYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

SURİYE’Yİ İNCELEMİŞTİK

Bu şirket artık bir dünya şirketi olma adına birtakım adımlar atıyor. 5-6 yıl önce Suriye’yi incelemiştik. Komşumuz, ulaşımı kolay gibi basit bir düşünceyle değerlendirmiştik. Yanında Irak’a, İran’a bakmıştık. Biz bir ülkeyi incelerken 220 tane soru soruyoruz. Cevaplar bize bir şey söylüyor. Ama bunların en temeli nüfus, milli gelir, rekabet, ülkenin alışkanlıkları ve mevzuat.

ÜÇÜNCÜ ÜLKEYİ DÜŞÜNEBİLİRİZ

Örneğin 4 yıl önce İran’da yüzde 51 sermayenin İranlı olma şartı vardı. Kurumlar yüzde 49’la gidip iş yapıp yapmama konusunu düşünebiliyordu. Şimdi bu şartı kaldırdılar. Bir de tüketicilerin alışkanlıkları ve onları karşılama yöntemleri önemli... Neleri tüketiyorlar, hangi alışkanlıklar var… Detaylı çalışma yapıyoruz. Araştırmalarımız var. Önümüzdeki yılın son çeyreğine doğru belki 3’üncü bir ülke düşünebileceğiz.

GÜNDEMDEKİLER

Avrupa’ya tamamen kapalı değiliz. Ama Avrupa’nın bizim açımızdan sıkıntıları var. BİM’in ürün yelpazesinde alkol ve türevleri yok. Bir de domuz ürünleri ve türevleri yok. Araştırmalarda Avrupa’da bu iki ürün grubunun çok ciddi payı olduğu söyleniyor. Bir de orada pazar doyma noktasına gelmiş durumda. Yeni bir perakendeciyi kabul etmeyebilir. Eğer bizim gibi bir konseptte bir oyuncu yoksa Avrupa pazarı o zaman belki düşünülebilir. Kuzey Afrika, Ortadoğu, Uzakdoğu ise hep gündemimizde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.