YENİ TRENDLER NE DİYOR?

Capital (Turkey) - - REKABET - METE USLUKILINÇ / GFK PERAKENDE PANELLERİ GENEL MÜDÜRÜ

TELEKOM Telekom sektörü telefonlar, akıllı saatler, mikrofonlu kulaklıklar gibi ürün gruplarını içeriyor. 2015 ilk 11 ay toplamı itibarıyla yerli oyuncu cirosal payı yaklaşık olarak yüzde 10 seviyesinde. Bu oran 2010’da yaklaşık yüzde 4 idi. Pazar, net biçimde yabancı markalar tarafından domine ediliyor.

TÜKETİCİ ELEKTRONİĞİ Yerli oyuncuların cirosal payı yüzde 40 seviyesinde. 2010’da bu oran yüzde 35’ti. Önümüzdeki dönemlerde pay dağılımının bir miktar daha yerli oyuncular lehine gelişmesi beklenebilir. Öte yandan ithal ürünlerdeki vergi politikası değişiklikleri, bu oranların keskin değişimler göstermesine de neden olabilir.

KÜÇÜK EV ALETLERİ 2015 ilk 11 ay toplamında yerli oyuncu payı yüzde 37. 2010’daki yerli payı yaklaşık yüzde 44 düzeyindeydi. Küçük ev aletlerinde yabancı markaların cirosal payı son 6 yılda her yıl arttı. Dolayısıyla pazarı global oyuncuların domine etmeye başladığını söyleyebiliriz. Yerel markalar teknolojik gelişmelere hızlı adaptasyon sağlamazsa yabancı marka payı daha da artabilir.

BEYAZ EŞYA Beyaz eşya yerli markaların çok güçlü olduğu bir sektör. Yerli üretim, yaygın servis ve satış noktası önemli bir avantaj oluşturuyor. Ancak trende baktığımız zaman yerli oyuncularla yabancı oyuncular arasındaki fark giderek azalıyor. Yabancı markaların Türkiye’ye daha fazla üretim ve pazarlama yatırımı yapmaları, güçlerin eşitlendiği bir kompozisyon ortaya çıkarabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.