4 BÜYÜK SEKTÖRDE DURUM NASIL?

Capital (Turkey) - - REKABET -

PC’DE YABANCI AĞIRLIĞIĞĞ

Bilgisayar pazarını yüzde 85 payla yabancı markalar domine ediyor. HP Türkiye Genel Müdürü FİLİZ AKDEDE, durumu şöyle özetliyor: “Yerli üreticiler ağırlıklı masaüstü bilgisayar alanında vardı. Pazarın dizüstü ve tablete geçmesiyle masaüstü bilgisayarların toplam payı azaldı. Bu, yerli üreticilere de yansıdı. Yazıcı pazarında ise ürünlerin tamamı uluslararası oyuncularca ithal ediliyor.”

HAZIR GİYİMDE SON TABLO

Adil Işık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tasarım Direktörü ZEHRA IŞIK, hazır giyimdeki kompozisyonu şöyle anlatıyor: “İç pazarda yabancı oyuncular ciddi bir pay alıyor. Şu an pazarın yüzde 20’si yabancıların elinde. Fakat fonları da kattığımızda bu oran yaklaşık yüzde 40’lara ulaşabilir. 2010’da ise yabancı oranı yüzde 10’du. Yabancılar son 5 yılda pazar paylarını yükseltti. Pazarımızı, yabancı oyunculardan özellikle bir grup domine ediyor. Bu durumun 4-5 yıl içinde çok değişmeyeceğini öngörüyoruz.”

JEAN’DE YERLİLER ETKİN

Jean pazarını domine eden oyuncular ağırlıklı olarak yerliler. Mavi CEO’su CÜNEYT YAVUZ, “Bugün, Türkiye’de toplam jean harcamasının yüzde 60’ını ilk 10 marka gerçekleştiriyor. Onların da neredeyse tamamı Türk markaları” diyor ve ekliyor: “2010’da ilk 10 marka yüzde 50 pay alıyordu ve bunun yaklaşık yüzde 15’i yabancı markalardan oluşuyordu. Yıllar içinde dengenin yerli markalar lehine değiştiğini söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedeni, Türkiye’nin üretimi ve kalitesiyle önemli bir aktör olması.”

PERAKENDEDE ROTA DEĞİŞTİ

Organize perakende pazarında dengeler 10 yıl öncesine göre tamamen değişmiş durumda. Nord Holding Türkiye Temsilcisi SERVET TOPALOĞLU, “Perakendede, stratejik hakim ortağı yerli olan şirketler açık ara önde. 10 yıl önce tam tersiydi” diyor ve ekliyor: “Dünyada da yerel perakendecilerin pazar paylarını artırdığını görüyoruz. Bu trend sürecektir. Çünkü perakendenin yerel unsurları ağır basan bir sektör olduğu iyice anlaşıldı. Rekabet avantajı yerel oyuncuların tarafına geçti.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.