2 MÜŞTERİ HÂLÂ KRAL!

Capital (Turkey) - - YENİ DÖNEM -

Sektörü etkisi altına alan omni-channel stratejisinin odağında, tüketicinin değişen tüketim alışkanlıkları ve talepleri var. Şirketlere ise bu talebe ayak uydurmaktan başka yol kalmıyor. “Tüketici, artık kendi alışveriş deneyimini bizzat kendisi yaratıyor” diyen Penti Perakendeden ve E-Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Karaibrahimoğlu, şöyle devam ediyor:

“Müşteri, ‘Elimdeki akıllı telefonumla canım nereden isterse oradan alışveriş yaparım’ diyor. Bizler ise tüm altyapımızı, sistemlerimizi, mağazalarımızı buna göre yeniden dizayn ediyoruz.”

Defacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş’in görüşleri de bu yönde. Ateş, şöyle konuşuyor:

“Artık tüketiciler online platformları sadece fiyat karşılaştırması veya lokasyon araştırması için değil, çok daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşamak için kullanıyor. Dolayısıyla artık sadece kıyafet tasarlamak ve fiziksel mağazalarda satışa sunmak, sonra da müşterilerin bu mağazalara gelmesini beklemek yetmiyor. Bu hızlı değişimlere aynı hızda ayak uydurmak, markalar için giderek daha hayati hale geliyor.”

Uzmanlar da aynı fikirde. JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Çoklu kanal stratejileri, günümüz müşterilerinin, perakendecilerden hem fiziki hem de online dünyada aynı titizlik ve kalitede hizmet beklentisi içinde olmasından kaynaklanıyor. Perakendeciler bu kanalları ne kadar çok bir arada kullanabilirlerse tüketicinin zihninden, zamanından ve cebinden aldıkları pay da o oranda artış gösteriyor” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.