5 MÜŞTERİ DENEYİM İSTER

Capital (Turkey) - - YENİ DÖNEM -

Yeni dönemde öne çıkacak gelişmelerden biri de “kişiselleştirilmiş pazarlama” (personalized retailing) ve “müşteri deneyimi”. JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Perakendecilerin kişileştirilmiş müşteri deneyimi sunmasının arkasında büyük veriyi doğru kullanmak yatıyor. Sektör, değişen tüketici taleplerine doğru zamanda ve şekilde cevap verebilmek için hızlı olmak ve farklı satış kanallarını koordineli biçimde yürütmek zorunda” diyor.

Zaten şirketler de bu trendi yakalamak için teknolojinin tüm imkânlarını kullanmaya çalışıyor. Defacto, yaratıcı uygulamalarıyla dikkat çekenlerden. Defacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş, şunları söylüyor:

“Omni-channel’ı Türkiye’de en yaygın şekilde uygulayan moda markasıyız. DeFacto Omni ile müşterilerimize ürünü online’dan sipariş etme, mağazada deneyip teslim alma, online’dan aldığını mağazada değiştirme gibi pek çok gelişmiş alışveriş deneyimi yaşatıyoruz. Ayrıca müşterilerimize ‘kişiselleştirme’ olanağı veren ürünleri de sunuyoruz. Müşterilerimiz defacto.com.tr’deki Your Design uygulamasıyla kendi tasarımlarını yapabiliyor.”

Batik Genel Müdürü Emre Ziyal, “CRM olmazsa olmazımız. Yani müşterimizin ne düşündüğünü, nasıl davrandığını bilmemiz çok önemli. Onları dinliyoruz ve bu verilerle yeni trendleri uygun kombinasyonlarda birleştirip sunuyoruz” diyor.

“Günümüzde müşteriler kendilerini değerli ve özel hissetmek istiyor” diyen Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Deran Taşkıran ise şöyle devam ediyor:

“Büyük verinin etkin yönetilmesiyle müşterilerin sesi mağazada, sosyal medyada, çağrı merkezinde ve diğer müşteri temas kanallarında entegre bir şekilde takip edilebiliyor. Bu da müşterilerin ihtiyacının çok hızlı çözümlenmesine katkı sağlıyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.