7 DÖNÜŞEN MAĞAZALAR

Capital (Turkey) - - YENİ DÖNEM -

Perakende sektöründeki diğer bir çarpıcı trend, fiziksel mağazalardaki çarpıcı dönüşüm. Bu dönüşüm, hem nitelik hem nicelik anlamında kendini gösteriyor. Örneğin önümüzdeki dönemde fiziksel mağazaların metrekare olarak giderek küçüleceği öngörülüyor. Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “Artık büyük (bigbox) mağazacılık devri kapanıyor. Farklı boyutlarda ama 1.000-1.200 metrekarenin üzerine çıkmayan mağazalar olacak” diyor.

Ancak metrekare bazındaki bu küçülme, fiziksel mağazaların önemini azaltmayacak. Çünkü yeni dönemde fiziksel mağazalar sadece bir satış noktası olmaktan çok öteye geçerek “cazibe merkezine” dönüşecek. Bu trende dair global örnekler çarpıcı. Ikea’nın minimalist tasarım fikirleriyle tüketiciye sadece mobilya satmaması, Niketown’un bir spor müzesine dönüşmesi gibi.

Migros Genel Müdürü Özgür Tort, mağazaları dönüştüren önemli bir başka trendin “şehirleşme” olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “Türkiye’de nüfusun yüzde 70’den fazlası şehirlerde yaşıyor. Bu, bütün perakende oyununu baştan aşağı yazdıracak bir gelişme. ‘Ben mağazamı açtım, müşteri beni beğenecek’ yaklaşımı yerle bir oldu. Farklı formatlarla tüketiciyi koruyabilen şirketler, uzun vadede ayakta kalacak.”

P&G Türkiye Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu da aynı fikirde: “Türkiye’de gelişmiş 6 il, GSMH’nin yarısını üretiyor. Bu illerde şehirleşme oranı yüzde 95. Bu da ne getiriyor? Mobilitenin zorunluluğunu ve mağazaların tüketicilere yakın olmasını… Bence son dönemde orta- ya çıkan en büyük gelişme bu.”

Spor perakendeciliğindeki dönüşümü ise Sportive Genel Müdürü Zeynep Selgur anlatıyor: “Geleneksel mağazacılık yerini hızla organize büyük metrekareli multibrand mağazalara devrediyor. Çünkü müşteriler, artık kendilerine yaşam alanları sunan mağazalara yöneliyor.”

CANER ISTI

ÖZGÜR TORT

EMRE ZİYAL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.