8 VERİMLİLİK HEP KRİTİK

Capital (Turkey) - - YENİ DÖNEM -

NE YAPMALI? Verimliliği doğru kullanmak, sektörün geleceğini şekillendirecek kritik gelişmelerden bir diğeri. Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü CÜNEYT EVİRGEN, “Verimlilik kritik çünkü marjlar daralıyor. Rekabet artıyor. Tüketici artık daha seçici hale geldi. Eldeki her türlü kaynağın maksimum verimlilikte kullanılması gerekiyor. Buna insan kaynağı, metrekare verimliliği ve stok yönetimi dahil” diyor.

ÇÖZÜM ÖLÇEKTE Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı MEHMET SONGÖR, verimliliğin altını çiziyor: “Verimliliği artırmak için ölçek ekonomisini benimsemek şart. Perakende de talebin üzerine çıkmış arz, özellikle metrekare verimliliğini çok aşağılara çekmiş durumda. Bunu dengeleyici olması sebebiyle, yeni trendler büyük önem kazandı.”

BATİK’İN FORMÜLÜ Batik Genel Müdürü EMRE ZİYAL, “Batik’i rekabette öne çıkaran nokta, metrekare verimliliği ve mağaza segmentasyonunu çok iyi kurgulaması” diyor ve izledikleri yolu şöyle özetliyor: “Bunu ‘yeni mağazacılık’ dediğimiz bir sistemle yapıyoruz. Verimli olmayan mağazalarımızı bir süre izledikten sonra kapatıyor, bu kaynağı e-mobil, e-ticaret ve CRM yatırımlarına aktarıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.