10 İNTERAKTİF VİTRİNLER

Capital (Turkey) - - YENİ DÖNEM -

Yakın dönemde öne çıkan trendlerden en ilginç olanları “artırılmış gerçeklik” ve “interaktif vitrinler”. Mimik ve yüz tanıma teknolojileri üzerine geliştirilen özel vitrinlerle, müşteriyi daha iyi tanımanın yolları çeşitleniyor. Marka Yönetim Danışmanı Yelda İpekli, “Bu yöntem, mağaza önünden geçenlerin dikkatini çekecek ve perakendecilere demografik veri sağlayabilecek vitrinlerin düzenlenmesini sağlıyor. Markalar, koku, ses gibi uyarıcılarla müşteriyi mağaza içine sokmayı hedefliyorlar” diyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Selçuk Tuzcuoğlu da yeni dönemdeki vitrinlerin, veri toplama açısından önemli bir kaynak olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Vitrinler eskiden sadece içerideki ürünlerin sergilendiği yerlerdi. Bu şekilde mağazaya trafik yaratırlardı. Şimdi ise teknoloji yardımıyla içeri müşteri sokmak için kullanılıyorlar. Ödüllü oyunlar, bilgi veren videolar ve interaktif ekranlar, müşterinin içeride yaşayacağı alışveriş deneyiminin habercileri olarak kullanılıyor. Mağaza içindeki güvenlik kameralarına entegre edilen yazılımlar, zaten her hareketi kayıt altına alan tüketicilerin mağaza içi davranışlarını analiz etmek için de kullanılıyor.”

Artırılmış gerçeklik, bir diğer trend. Marka Yönetim Danışmanı Yelda İpekli, “Gerçek zamanlı olarak ve gerçek görüntüler üzerine bazı algısal girdiler eklenmesi olarak tanımlayabileceğimiz ‘artırılmış gerçeklik’ ile ilgili teknolojiler, perakende dünyasında giderek daha fazla yer buluyor. Örneğin Japonya’da Shiseido markası ürünlerini dijital ortamda müşterilerine deneterek bölgedeki pazar payını yüzde 43 artırdı” diyor.

YELDA İPEKLİ

TOĞRUL GÖNDEN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.