“YENI SEKTORLERLE HIZLI BUYUYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - AYÇE TARCAN AKSAKAL aaksakal@capital.com.tr

HÜSEYİN ARSLAN , babasınınba adının baş harflerinden oluşan YDA adlı şirketiyle yola çıktı ve 23 yılda sıfırdan her yıl yüzde 40 büyüyen 1,5 milyar liralık bir grup kurdu. Büyümeyi inşaattaki riski dağıtıp gelirleri çeşitlendirerek sağladıklarını söyleyen YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, “Amacımız inşaatın payını 3’te 1’e indirip öngörülebilir gelir akışı olan işlerimizin oranını artırmak” diyor. Önümüzdeki dönemde 4 şehir hastanesine 1,5 milyar Euro yatırım yapacaklarını belirten Aslan, “Yeni hastaneler almak istiyoruz. 3 yıl sonra sağlık yatırımlarımızla çalışan sayımız 2 katına çıkıp 16 bine ulaşacak” diyor.

Yatırımcıların peşinde koştuğu grubun hedefi büyük

HÜSEYİN ARSLAN, Ankara merkezli YDA Grup’un yönetim kurulu başkanı. Aynı zamanda kurucusu. ODTÜ mezunu bir inşaat mühendisi. İşadamı olan babasının ani vefatı üzerine akademik kariyer yapmayı hayal ederken kendini işlerin başında buldu.

Kendisi gibi ODTÜ inşaat mezunu olan erkek kardeşiyle yeni bir inşaat şirketi kurarak işlere sıfırdan başlayan Arslan, babası Yaşar Dede Arslan’ın adını

yaşatmak için şirketine onun adının baş harflerinden oluşan YDA (Yaşar Dede Arslan) adını verdi.

23 yıl önce kurulan YDA’nın büyüme grafiği müthiş. Grup, her yıl ortalama yüzde 40 büyüdü. Bu yıl da yüzde 40 büyümeyi hedefliyor. Hala gelirlerin büyük bölümü inşaat ve taahhütten gelse de hedef inşaatın grup içindeki payını 3’te 1’e kadar indirmek. Geri kalan gelirleri ise öngörülebilen nakit akışı olan şehir hastaneleri ve havacılık gibi PPP projeleri ile diğer sektörlerde elde etmek.

4 şehir hastanesinin yatırımcısı olan Arslan, “Herkes şehir hastanelerinin peşinde. Her hafta bir başka yatırımcı kapımızı çalıyor” diyor. Arslan’la yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği PPP projelerini, yeni girdiği sektörleri ve sürdürülebilir büyüme çalışmalarını konuştuk: Kendi şirketinizi kurmanız nasıl oldu? Babam Ankara’da inşaat ve tekstil işiyle uğraşıyordu. Ben de çocukluğumdan itibaren hep ticaretin içinde oldum. ODTÜ’de inşaat mühendisliği okurken hayalim üniversitede kalıp akademik kariyer yapmaktı. ODTÜ’den 1992’de şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Yurtdışında yüksek lisans yapıp ODTÜ’ye geri dönecektim. Ancak 1992 yılının ağustos ayında beklen- medik bir trafik kazasında babamı kaybettim. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Hal böyle olunca akademik kariyer hayalim başlamadan bitti. İşin başına geçtim. Neden babanızın işini devam ettirmediniz? Kardeşlerimle konuştuk ve babamın adını yaşatmayı kendimize hedef edindik. 1993’te YDA’yı kurduk. YDA babamın ismi Yaşar Dede Arslan’ın kısaltması. Kardeşimle birlikte YDA’yı kurarken rahmetli babamızdan kalan hiçbir mal varlığına dokunmama kararı aldık. Cüneyt ve Hüseyin Arslan olarak biz hem birinci hem de ikinci kuşağız. İkinci kuşağız çünkü işletmeyi

babamızdan devraldık, birinci kuşağız çünkü YDA’yı biz kurduk ve sıfırdan başladık. Büyümedeki kırılma noktaları neler oldu? 13 yılda en önemli sıçramayı yaratan 2003’te Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin Yap-İşlet-Devret olarak almamız oldu. Dalaman, havacılık sektörüne girişimizi sağladı. Ancak havacılık sektöründen daha da önemlisi bizi PPP (Public-Private-Partnerships) sektörüne soktu. Bugün sağlık sektöründeki başarılarımızın temelinde Dalaman var.

Dalaman’ın dışında iç pazarda hızlı büyümenizi sağlayan yatırımlar hangileriydi?

Son dönemde sağlık sektörü, şehir hastaneleri ve PPP projeleri büyümemizin ciddi manada hızını artırdı. Şu anda 4 şehir hastanesinin yatırımcısıyız.

Hızlı ve sürdürülebilir büyüme için bir formülünüz var mı?

Hayat çok enteresan… Doğru işler yapmanız, doğru olmanız ve doğru zamanda doğru işleri yapmanız gerekiyor. Talihinizin de iyi gitmesi lazım. Hayat bir stratejidir ancak biraz da talihtir. Bahtınız açıksa başarılı olursunuz. YDA’nın bahtının açık olduğuna inanıyorum. Bir de işleri çeşitlendirmek gerekiyor. Riskleri dağıtmak lazım. Riskleri nasıl dağıttınız? İnşaat ve taahhüt bizim ana işimiz. İlk sektör çeşitlememizi medikal sektörüne girerek yaptık. Küçük eniştemin doktor olması bu alana girmemize vesile oldu. Uluslararası üreticilerle tanışıp mümessillikler aldık ve tıbbi sarf malzemeleri işine girdik. Medikalden sonra Dalaman’la birlikte havacılık sektörüne girdik. Havacılık alanındaki hedefiniz nedir? Havacılıkta inşaat tarafında yeni yatırımlara başlıyoruz. Yapacağımız yeni yatırım 250 milyon Euro olacak. Finansmanı tamamen yurtdışından karşılanan bu yatırımla Dalaman Havalimanı yeni terminal binasını yapacağız. Ayrıca yeni havalimanı inşaatlarını takip ediyoruz. Hangilerini takip ediyorsunuz? Türkiye’de önümüzdeki dönemde 6 yeni havalimanı inşaatının ihalesi olacak. Bunlarla ilgileniyoruz. Yurtdışındaki havalimanı projelerini takip ediyoruz. Afrika ve CIS bölgesi gibi yeni pazarlardaki havaalanı inşaatları ilgi alanımızda. En son İran’a gittim. Orada da çok ciddi havaalanları modernizasyonları var. Ayrıca İran’ın yeni havaalanlarına ihtiyacı olacak. İran’daki havaalanı projelerini takip ediyoruz ve ilgi gösteriyoruz.

Girdiğiniz sektörlerden biri de madencilik. Bu alandaki hedefiniz nedir?

Madenciliğe 10 yıl önce girdik. Bu sektörde kömür ilgi alanımız. Soma’da bölgenin en büyük yıkama tesisini kurduk. Saatte 1.200 ton taş kömürü yıkamasına sahip.

Madencilikte başka yatırımlarınız olacak mı?

Henüz üretime geçmediğimiz metalik maden sahalarımız var. Gaziantep’te krom sahalarımız bulunuyor. Önümüzdeki dönemde maden sahalarımızın sayısını artırabiliriz. Metalik maden sahalarını takip ediyoruz. Ancak şu anda emtia fiyatlarının düşmesiyle madencilikte yatırım için doğru zamanlama olmadığını düşünüyorum.

Emtia fiyatları tekrar yükselişe geçerse metalik maden sahalarımıza yatırım planlayabiliriz.

Tarımda da yatırımlarınız var. Neden tarım?

Dünyada önem kazanacağına inandığım 3 sektörden biri tarım. Tarım, sürekli talebin olduğu ve günden güne maalesef ekolojik dengenin bozulmasıyla arzın azaldığı bir sektör. İleride daha da önemli hale gelecek. Biz de 6 yıl önce kritik gördüğümüz için tarıma girdik. Tarıma ne kadar yatırım yaptınız? İzmir Dikili’de arazi dahil 20 milyon Euro’nun üzerinde tarım yatırımı yaptık. Jeotermal kaynakla işletilen teknolojik seralar kurduk. Topraksız tarım yapıyoruz. Hedefimiz 150 bin dönüm kapalı alanı 500 bine çıkarmak. Ne üretiyorsunuz? İç ve dış pazara yönelik organik domates üretimi yapıyoruz. YDA Natura Green iç pazardaki markamız. Üretimimizin büyük bölümünü yurtdışına ihraç ediyoruz. Tarımla ilgili hedefiniz nedir? Tarımda daha da büyüme hedefimiz var. Domates üretiminin yanı sıra hayvancılığı da önemsiyoruz. Özellikle et fiyatlarındaki ciddi dalgalanmalar bizi besi hayvancılığına yöneltti. 1.500 baş hayvana kadar çıktık. Teşviklerden yararlanarak 5 bin büyükbaş hayvanlık tesis yapmayı planlıyoruz. Yer ayırıyoruz, büyük ölçüde kalkınmakta olan illeri düşünüyoruz. Büyüme planlarımız içinde bu işe de yer ayırıyoruz, yatırım için de kalkınmakta olan illeri düşünüyoruz.

Son dönemde başka yeni sektörlere girdiniz mi? Ya da girmeyi planlıyor musunuz?

Bir sektöre girdiğiniz zaman o sektörde tecrübe kazanıyorsunuz. Destekleyici başka yatırımlara girebiliyorsunuz. Biz de son dönemde grup olarak diğer sektörlerdeki tecrübelerimizin getirdiği avantajla sanayi, enerji, dijital reklam ve sağlık sektörlerine girdik. Sanayide ne yapıyorsunuz? Biz 2 yıl önce medikal alandaki tecrübemizi kullanarak Türkiye’de ambulans yapımı ve montajı işine girdik. Boş karoser alıyoruz, aldığımız araçların ambulans kurulumlarını yapıyoruz. Ambulans fabrikamız Gebze’de, şimdi bunu Ankara’ya taşımayı planlıyoruz. Yatırım için Çankırı veya Karaman’ı düşünüyoruz.

Ambulans işi nasıl gidiyor? Hedefler tuttu mu?

Ambulans üretimi çok fazla rekabetin olmadığı, çok da fazla oyuncunun olmadığı bir sektör. Bu sektöre girmeden önce bir tane yerli üretici vardı. Bu alandaki tekeli kırdık. Kamuya fiyatlarda ciddi manada indirim sağladık. 2016’da en büyük hedefimiz ihracat. Ambulans işinin geliri ne oldu? Bugüne kadar ambulans üretimi için 50 milyon dolar yatırım yaptık. 2 yılın toplam geliri

yaklaşık 60 milyon dolar oldu. Sanayide yeni projeler, ürünler olacak mı? Zırhlı ambulans yaptık. Ambulans üretimi üst kurulum işi olduğu için yavaş yavaş başka alanlara da girebiliriz. Ürünlerimizi çeşitlendirip bunların arasına itfaiye araçlarını, tır ekipmanlarını, çeşitli hizmet araçlarına yönelik üstyapı dönüşümlerini eklemeyi planlıyoruz. Enerjideki stratejiniz nedir? Enerji bizim girmek için geç kaldığımız bir sektör. Ancak her işte hayır vardır. Bugün yenilenebilir enerjiler çok daha fazla önem kazanıyor. Öte yandan doğalgaza ilk başta girenler başta iyi paralar kazandı. Ancak bugün sıkıntı çekiyorlar. Biz enerjide yenilenebilir enerjiye önem veriyoruz. Burada da iki hedefimiz var. Biri güneş enerjisi, ikincisi ise jeotermal enerji. Güneşte lisanslara bakıyoruz. Jeotermalde ise aldığımız sahalar var. İlk test kuyumuzu açtık. Planladığı gibi gitmesi halinde jeotermalde asgari 100 megavat enerji üretmeyi düşünüyoruz. Jeotermale ne kadar yatırım yapacaksınız? Jeotermal yatırımımız ilk etapta 50 milyon Euro’yu bulacak.

Yeni gireceğiniz sektörlerle ilgili kuralınız var mı? Hangileri size daha cazip geliyor?

Araştırıyoruz, bakıyoruz… Nerede rekabet azsa o alana yatırım yapıyoruz. Arz talep dengesinin konjonktürel olarak değişmeyeceği sürdürülebilirliği olan sektörler avantajlı. Melek yatırımcılık yapıyorum, BT projelerine ilgi duyuyorum.

Son dönemde girdiğiniz yeni alan oldu mu?

3 yıl önce dijital açık hava reklamcılığı sektörüne girdik. Ankara’da toplamda 3 bin adet açıkhava dijital LCD ekran kurulumu yapabilecek bir projemiz var, kurulumlara başladık. Bunlar her türlü animasyona müsait. Çok keyifli bir alan. Ucu bucağı yok.

Yeni yatırımlara olan iştihanız devam ediyor mu?

Bizde yatırımlar devam ediyor. Türkiye’nin geleceğini çok olumlu görüyorum. Bazı sıkıntılar yaşıyor olabiliriz ancak pozitif düşünmemiz lazım. Önemli olan krizleri fırsata çevirebilmek. Biz de 2001 krizine çok likit girdik ve en önemli büyümemizi 2001 krizinde yaşadık. Likiditeyi çok avantajlı şekilde kullandık ve büyüdük. 2010’dan itibaren insanların ‘ Kriz uzadı’ dediği dönemlerde PPP’lere girdik. İnsanlar başta yaptığımızı algılayamadı. Şu anda 4 tane şehir hastanemiz hastanemiz var. Şehir hastanelerine toplamda yaklaşık 1,5 milyar Euro’luk yatırım yapıyoruz. Herkes şimdi PPP’lerin peşinde. Şehir hastaneleriyle ilgili her hafta bir yabancı yatırımcı kapımızı çalıyor. Gelişecek sektörleri öngörmek ve pozitif olmak lazım. Bundan sonra grup olarak hedefiniz nedir? Müteahhitliğin dışında büyüme hedefimiz var. Hem risklerimizi dağıtmak için sektörleri çeşitlendiriyoruz hem de sektörlerin birbirilerine olan sinerjisinden yararlanıyoruz. Hedefimiz daha dengeli ve öngörülebilir bir nakit akışı yaratmak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.