3D baskının inovatif kullanım alanları

Aslında çok da yeni bir teknoloji değil. İlk patenti 1986 yılında alınan 3D baskı teknolojisinden bahsediyoruz… Yine de bu teknolojinin oldukça hızlı evrimleştiğini söylemek mümkün. Dünyanın dört bir yanında tıp, tüketici ürünleri ve inşaat gibi birbirind

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

1 ABD OYUNCAK AYI BASMAK MÜMKÜN MÜ?

Sevimli tüylü oyuncak ayıcıkları yazıcıda anında basabilir misiniz? Amerika Birleşik Devletler’inde Disney Araştırma Ekibi, yün malzemeyle baskı yapmanın bir yolunu buldu. Bu gelişme, 3D teknolojisinin sadece sert ve keskin hatlı nesnelerin baskısında değil, yumuşak ve mıncıklanabilir nesnelerin baskısında da kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu yazıcı, yün iplikleri üst üste yığarak keçe gibi görünen ve hissettiren tümleşik bir kütle üretiyor. Disney Araştırma Ekibi, Pensilvanya’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nin İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Enstitüsü’nden bir ekiple birlikte hareket de edebilen bir oyuncak ayıcık kolunu yazıcıda basmayı da başarmış durumda.

2 Çin BASKI EVLER

Çin’de WinSun Dekorasyon Tasarım Mühendislik isimli şirket, bir 3D yazıcı ve geri kazanılmış atık malzemelerle, 10 günde bir evin komple baskısını yaparak hızlı ve ucuza evler üretebileceğini ispatladı. Hatta şirket şu anda 5 katlı bir apartmanın ve müstakil bir villanın baskısını da yapabilecek duruma geldi. Burada hedeflenen Çin pazarına yönelik makul fiyatlı evler üretebilmek. Küçük evlerin üretimi yaklaşık 5 bin dolar civarında bir paraya mal oluyor.

3 Birleşik Krallık VÜCUT PARÇALARI PROTEZLERİ

3D baskı diş hekimliğinde dişlerin ve çene kemiklerinin baskısında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak İngiltere’de bilim insanlarının ağır şekil bozuklukları olan çocuklar için sentetik malzemeden yapılmış kulakları yazıcıda basmaya yönelik bir süreç geliştirmesi yeni bir durum. Protez kulaklar normalde elle yapılır. 3D baskı ise bu süreci basitleştiriyor. University College London’dan bir ekip, kendi türünde bir ilk olan klinik deneyde testler yapıyor. Ekibin yazıcıda basılmış kulakları hastalarına takmalarına ise sadece aylar kaldı. Bu ekip aynı zamanda baskılı burunlar, soluk boruları, gözyaşı kanalları ve kan damarları üzerinde de çalışıyor.

4 Togo ELEKTRONİK ATIKLARIN GERİ KAZANIMI

3D baskının sanayide de bir devrim yaratacağı düşünülüyor. İşte bu nedenle, Togo’dan Afaté Gnikou, kaynak kıtlığına rağmen 3D baskı alanında çalışmalar yürütüyor. Lome’daki Woelab Fab Lab’den bir ekiple birlikte dünyanın tamamıyla elektronik atıklardan yapılmış ilk 3D yazıcısını geliştiriyor. Afrika pazarını hedefleyen bu W.AFATE adlı yazıcının şu anda seri üretimine başlanmış durumda. Bu ürün, 2014 yılında Barselona’daki uluslararası Fab Lab Konferansı’nda birincilik ödülünü de kazandı.

5 Fransa UÇMANIN GELECEĞİ

Uçak üreticisi Airbus, geleneksel imalat süreçleriyle üretilenlerden çok daha hafif, sağlam ve esnek olan kemik veya iskelet tasarımlarını taklit eden yeni uçak parçaları yaratmak için 3D baskı yönteminden faydalanmak istiyor. Yazıcının içinde “büyüyen” minik karbon nanotüplerle başlayan bu süreçte devasa karmaşıklıkta parçalar minimum malzeme kaybıyla çok çabuk üretilebilir. Daha hafif malzemelerle kazanılan ağırlık azaltımı ile yakıttan dikkate değer boyutta tasarruf edilebilir.

6 Avustralya YENİ BİR HİKAYE

Avustralya 4D baskıyla bir adım daha ileri gidiyor ve sürece yeni bir boyut daha ekliyor: Zaman. Wollongong Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, etrafındaki suyun sıcaklığına göre zaman içinde kendiliğinden açılıp kapanabilen bir vananın yazıcıda baskısını yapmayı başardı. Bu başarı tıp, inşaat ve robot bilimi gibi alanlarda hiç montaj gerektirmeyen ve doğrudan yazıcıdan alınacak tam işlevli cihazlar için sayısız fırsatın kapılarını açabilir.

7 Arjantin PAHALI OLMASI GEREKMEZ

Metalle yapılan 3D baskı çok pahalıdır. Arjantinli mühendis Gaston Acardi ise imalatı 2 Euro’dan aza mal olan bir metal yazıcısıyla ortaya çıkmış durumda. Aslında bu cihazın haznesi bir asit bakır çözeltisiyle dolduruluyor ve farklı metal türleriyle 3D nesneleri katman katman üst üste şekillendiren elektrolitik kaplama konseptinden faydalanıyor. Makine şimdilik bir hayli yavaş olsa da bir gün küçük işletmeler için çok ciddi bir kaldıraç görevi görebilir.

8 Uzay SIFIR YERÇEKİMLİ BASKI

Mars’ta yaşam vizyonu hayal gücümüzü zorladıkça, 3D baskı yiyecekten sığınmaya kadar insanoğlunun ihtiyaç duyabileceği her şey gibi sıradan bir çözümmüş gibi görünüyor. Ancak yerçekimi olmazsa yazıcıda baskısını yaptığınız malzemenin kayıp gitmesini nasıl engellersiniz? NASA ile birlikte çalışan Made In Space adındaki bir Amerikan şirketi sıfır yerçekiminde çalışacak şekilde tasarlanmış dünyanın ilk 3D yazıcısı olan Zero G adında bir cihaz geliştirdi. 2014 yılında Dünya yörüngesine oturtulan bu cihaz, uzaydaki imalat teknolojilerine yönelik bir test ortamı işlevi görüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.