3’ÜNCÜ DALGANIN BAŞLANGICI

Capital (Turkey) - - DİJİTAL DEVRİM -

ALTYAPI OLUŞTURDU

İnternetin birinci dalgası, sanal bir dünyanın altyapısını ve temellerini oluşturmakla ilgiliydi. Cisco Systems, Sprint, HP, Sun Microsystems, Microsoft, Apple, IBM, AOL gibi şirketler donanım, yazılım, insanları internete ve birbirlerine bağlayabilmek üzerine çalıştı. Bunu yaparken de işimizin çoğunu internetin ne olduğu ve neden birinin onu kullanmak isteyebileceğini anlatmak oluşturuyordu.

İNOVASYON ÇAĞI

İnternet’in ikinci dalgası 21’inci yüzyılın başında tam da dot.com balonunun patladığı zamanlarda yükseldi. Bir sürü girişimci ve yatırımcı bir servet kaybetti. Hayatta kalanlar, internet inovasyonlarının yeni çağına liderlik etti. İkinci dalga internetin “üzerine inşa etmek” ile ilgiliydi. Google gibi arama motorları web’deki tüm bilginin araştırılmasını kolaylaştırdı. Amazon ve eBay köşeyi “tek elden dükkan” mantığıyla döndü.

SOSYAL MEDYA

Sosyal networking kavramı milyarlarca kullanıcıyı çekiyordu. Apple iPhone’u, Google ise Android’i piyasaya sürdü ve “mobil hareket” başladı. Akıllı telefonların ortaya çıkması ve milyonlarca mobil uygulamanın yeni bir ekonomi yaratmasıyla bu yakınsama, 2’inci dalgayı iyice güçlendirdi.

HİZMET YAZILIMI

İkinci dalga geniş anlamda “hizmet yazılımı” olarak tanımlandı. Örneğin Twitter ve Instagram gibi uygulamalar, fikirlerin ve fotoğrafların paylaşılmasını kolaylaştırdı. Bugün ikinci dalga tamamen yeni bir şeye yol veriyor. İleride tarihçiler internetin ancak onu yaptığımız her şeye entegre ettiğimizde yaygın bir güç olduğunu yazacak. Bu da 3’üncü dalganın başlangıcı olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.