“KURUCU ZİHNİYETİ” NİN BAŞARILI ÖRNEKLERİ

Capital (Turkey) - - YÖNETİM -

NIKE’IN BAŞARISI Kurucular, şirketlere sonraki jenerasyonlar tarafından da kolayca korunabilecek birçok şey getirir. İsyankar olmak, devrim yapıyoruz ruh hali, müşteri odağı ki bunların hepsi kuşaklar boyunca devam edebilecek kültürel özelliklerdir. Nike, kuşaklar boyunca yönetimde spor malzemeleri sektörünün devrimcisi olarak ve müşteri odağını hiç kaybetmeyerek müthiş bir iş yaptı.

CHARLES SCHWABB VE VANGUARD Charles Schwabb, Vanguard gibi şirketler tek bir kişinin fikrini kurumsal şirketler haline getirebildi. Bu, yapılması çok zor bir şey. Odağınızı sadece profesyonel olmaya yöneltir ve kültüre önem vermezseniz çok kötü bir durumda kalabilirsiniz, berbat bir bürokrasi yaratabilirsiniz. Odağınızı kaybetmemelisiniz, yoksa başarısız olursunuz.

OBEROI VE JAIPUR RUGS Hintli Oberoi Otelleri iyi bir örnek… Şirketin kurucusu ve daha sonraki kuşaklar, müşteri odağına çok önem vererek başarılı oldu. Bu otele gittim ve müşteri temsilcileriyle konuştum. Hepsinin ortak kanısı şirketin müşteri odağı sayesinde başarı kazandığı. Bir diğer örnek de Jaipur Rugs… Bu şirket, kurucusunun “Halı dokumacılarını birleştirdik ve müşteriyle etkileşime soktuk” şeklindeki vizyonunu başarıyla korumuş.

VICTORIA’NIN SIRRI Hızlı tavuk yemeği sektöründe devrim yapan Güney Afrikalı Nando’s, iç giyimci Victoria’s Secret ve Adrian Gore tarafından kurulmuş olan sağlık sigortası şirketi Discovery de kurucularının felsefelerini kuşaklar boyunca koruyabilmiş şirketler. Bunlara ek olarak, korkunç bir durumda olan diyaliz sektörünü değiştiren ve sektörü yeniden yaratan Repetability adlı harika bir şirket de var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.