LEGO NASIL BAŞARDI?

Capital (Turkey) - - YÖNETİM -

GELENEKSEL İŞLER Dünya şu anda kafayı Zuckerberg gibi Silikon Vadisi’ndeki kuruculara takmış durumda. Bunlar müthiş hikayeler ama normal bir şirketin CEO’sunun bu hikayelerden neler öğrenmesi gerektiğini belirlemek zor. Çünkü, hepsi çok niş işler. Daha ilginç hikâyeler ise geleneksel işlere kurucu zihniyetini uygulayan kişiler. Örneğin Lego’nun CEO’su Jorgen Vig Knudstorp’un hikâyesinden herkes bir şeyler öğrenebilir. Ben buna Lego’nun yeniden kurulması diyorum. Şirketi o kurmadı ama eğer kurucunun mentalitesine sahip çıkan biri varsa o da Jorgen’dir.

JORGEN DEVRİMİ Jorgen Knudstrop başa geçmeden önce herkes Lego’nun gidici bir şirket olduğuna emindi. Knudstrop şirkete isyankarlığı geri getirdi, Lego’yu kurucu misyonuna geri döndürdü ve şirketi kurtardı. Bu tip şirketlerden öğrenecek daha çok şey var, çünkü geleneksel sektörlerdeler. Teknolojik bir devrim değil bir yönetim devrimi yaptılar. Bir şirketin CEO’suyla konuştuğumuzda ona şunu soruyoruz: Şirketinizin en iyi zamanında nasıldınız ve o halinizi bugüne nasıl getirebiliriz? Jorgen’in Lego’nun ilk kurucusunun felsefesini tekrar bulması çok iyi bir örnek. Jorgen, onun her çocuğun sessiz ve yaratıcı bir oyun zamanına hakkı olduğuna dair güçlü felsefesini keşfetti.

HARRY POTTER, STAR WARS Jorgen de bundan ilham aldı ve bunu modern zamanlara nasıl uygulayabileceğini düşündü. Buna kendi modern bakış açısını da kattı ve şirkete karakter yaratma mantığını getirdi. Harry Potter, Star Wars gibi popüler karakterleri Lego’nun ekosistemine kattı. En iyi yöneticiler geçmişi alıp bugünle harmanlayabilenler…

POLMAN DÖNÜŞÜMÜ Unilever CEO’su Paul Polman da Unilever’e geldiğinde şirketin kurucularından biri olan Lord Leverhulme’un fikirlerini inceledi ve onun “şirketler topluma hizmet etmeli” felsefesini günümüze uyarladı. Genelde eski şirketleri toparlamak amacıyla işbaşına gelen yöneticiler eskilerden dersler çıkarıyor ve bu dersleri günümüze uyguluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.