BIR TRAFIK YöNETIM SISTEMI NASıL KIRALANABILIR?

Siemens bugün dünyanın en büyük bulut tabanlı trafik kontrol merkezini işletiyor. Bu merkez, belediyelerin akıllı bir trafik yönetim sistemini makul bir fiyattan kiralamalarına olanak sağlıyor.

Capital (Turkey) - - GELECEK & TRENDLER - Christine Rüth Buket Yaman / buket.yaman@siemens.com

Siemens’in smartGuard adlı trafik bilgisayarı, aslında güvenli bir bulut içinde çalışan bir trafik kontrol sistemi. Bu hizmet, küçük şehirlerin ve belediyelerin pahalı donanımlara yatırım yapmak zorunda kalmaksızın web tabanlı sanal bir trafik kontrol sistemi yaratmasına olanak sağlıyor. Belediyelerin kendi altyapılarını smartGuard’ın trafik ışıkları sistemlerine, trafik algılayıcılarına ve araba parklarına entegre etmek için Siemens her bir kurulumun yanındaki kontrol dolabına yerleştirilebilen özel bir kontrol cihazı geliştirmiş. Burada yetkili personel özel bir bulut yani güvenli bir BT ortamı aracılığıyla internete bağlı herhangi bir cihazdan smartGuard’a erişebiliyor ve kendi sistemini yönetebiliyor.

Küçük bir şehrin trafik ve güvenlikle ilgili faaliyetlerinin tümünün izlenmesi ve kontrol edilmesi için gerekli temel işlevselliği smartGuard’ın Sitraffic yazılımı sunuyor. Operatörler, kendi belediyelerindeki trafiği her an bu sistem üzerinden denetleyebiliyor.

Mevcut trafik akışını izleyebiliyor veya otoparkların doluluklarıyla ilgili bilgilere erişebiliyorlar. Gerektiğinde trafik lambalarına veya dinamik cadde işaretlerine müdahale ederek trafiği yönetebiliyorlar. smartGuard kendine bağlı tüm sistemleri izleyebiliyor ve yerel servis teknisyenlerine arıza bildiriminde bulunarak onların sisteme girip sorunu çözmeye başlamalarını sağlayabiliyor.

Teknisyenler ayrıca bir yedek parçaya gerek olup olmadığını ve parça değişiminin ne kadar acil olduğunu da sistemden görebiliyor.

Dünyanın en büyük bulut tabanlı trafik yönetim sistemi

Kullanıcıların Sitraffic smartGuard’ı kullanabilmeleri için yeni kontrol cihazlarının yanı sıra Siemens Private Cloud’a erişebilmesi ve kendi PC’leri, tabletleri veya akıllı telefonlarında HTML5.0 uyumlu bir tarayıcılarının olması da gerekiyor.

Siemens sağlamlığı, güvenirliği ve emniyeti sertifikalı sanal trafik kontrol sistemini Münih’ten yönetiyor. SmartGuard’ın daha şimdiden 18 ülkede yaklaşık 50 şehirdeki 5 binden fazla trafik lambası, 12 bin algılayıcı, 250 otopark ve 50 otobüste kurulumları var. Bu da onu dünyanın en büyük trafik yönetim sistemi yapıyor.

Siemens’in akıllı yazılımı ve bulut tabanlı çözümleri mobilitede devrim yaratıyor. Siemens’in smartGuard adlı trafik bilgisayarı aslında güvenli bir bulut içinde çalışan bir trafik kontrol sistemi. Bu hizmet belediyelerin pahalı donanımlara yatırım yapmak zorunda kalmaksızın web tabanlı, sanal trafik kontrol sistemleri kurmalarını sağlıyor.

Belediyelerdeki trafik denetleyicileri Sitraffic SmartGuard yazılımı sayesinde kendi PC, tablet veya akıllı telefonları üzerinden Private Cloud denilen özel bir buluta bağlanarak merkezi bir trafik kontrol sistemine erişebilir ve tüm trafik sistemlerini kolaylıkla ve etkin bir şekilde yönetebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.