DüNYANıN EN TUTUMLU TRAFIK LAMBASı

Siemens’in sunduğu yeni bir LED teknolojisi, trafiği yönlendirmek için geleneksel elektrik ampullerine kıyasla yüzde 98 daha az enerji tüketiyor.

Capital (Turkey) - - GELECEK & TRENDLER - Christine Rüth Buket Yaman / buket.yaman@siemens.com

Siemens mühendisleri, kırmızı, sarı veya yeşil bir trafik sinyalinin ortalama enerji tüketimini 1-2 watt’a kadar düşürmeyi başardı. Geleneksel elektrik ampullerinin kullanıldığı bir trafik lambasında ise bu rakam yaklaşık 60 watt. Oldukça verimli çalışan LED ve ilgili dijital modüllerden oluşan bu yeni trafik lambasından şehir bütçelerinin yanı sıra sağlayacağı devasa boyuttaki enerji tasarrufu sayesinde çevrenin de kazançlı çıkması

bekleniyor. Sitraffic One markasıyla pazara sürülen bu yeni 1 watt’lık teknoloji daha şimdiden Güney Almanya’daki BietigheimBissingen’de ve İtalya’daki Bozen’de çeşitli pilot projelerde kullanılıyor. Niçin değer? Dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda trafik ışığında halen renkli camlar arkasına yerleştirilmiş konvansiyonel telli elektrik ampulleri kullanılıyor. Bunların yeni 1 watt’lık teknolojiyle değiştirilmesiyle enerji tüketiminde yüzde 98’e varan oranlarda tasarruf yapılabilir. Şehirler, telli elektrik ampullerini 1 watt teknolojisiyle değiştirerek devasa kazançlar sağlayabilir. Beş yıl gibi kısa bir sürede bile bu dönüştürme işlemi kendi maliyetini çıkarabilir. Hatta konvansiyonel 230 volt LED teknolojisini güncellemek bile kendini geri ödeyebilir: Yaklaşık 55 sinyal ışığı olan ortalama bir kavşakta bu yeni 1 watt’lık sinyallerle yılda 1.600 kilowatt/saat’lik bir tasarruf sağlanabilir ve dolayısıyla karbon salımları da yaklaşık 960 kilogram azaltılmış olur. Güvenlik için çok katmanlı yaklaşım Bu yeni sistemin merkezinde iki teknolojik buluş yatıyor. Hepsinden önce bu LED’leri çalıştıran elektronik sistemlerin yerini dijital sürücülü modüller almış. Bu sayede şimdiye kadar enerjinin çoğunu tüketen sinyal lambası birimlerindeki yük rezistanslarına ve anahtarlama devrelerine

artık gerek kalmıyor. Buna ilaveten bu yeni sinyallerde gerekli parlaklığı sunmak için dikkate değer boyutta daha az enerji tüketen bir hayli verimli modern LED’ler kullanılıyor. Konvansiyonel 230 volt LED teknolojisiyle kıyaslandığında 1 watt çözümü yüzde 85’e varan oranda daha az enerji tüketiyor.

Tek tek sinyal ışıklarının yönetilmesinde de ilerleme kaydedilmiş. Örneğin önemli bir güvenlik kriteri de trafik ışıklarının bir kavşakta aynı anda asla her iki tarafa da yeşil yanmamasıdır. Bugün her bir sinyal ışığı için voltaj ve akım ayrı ayrı takip ediliyor.

Eğer bu değerler, belirli bir seviyeye ulaşırsa o sinyal aktif olarak kabul edilir. Bu süre içinde trafik ışıkları kontrol sistemi, bir başka sinyalin yeşile dönmesini yasaklıyor. Bu türden dolaylı izlemenin yanı sıra yeni teknoloji, sinyal ışıklarının gerçekten açık olup olmadığını da takip eder. Her bir modülün içindeki foto sensörler, LED tarafından yayılan ışığı kaydeder. Bu çok katmanlı takip sistemi sayesinde 1 watt’lık trafik ışıkları olağanüstü yüksek seviyede güvenlik sunar. Elektronik sistemlere yönelik güvenlik standartlarına göre SIL 3 seviyesinde sertifikası vardır.

Bu yeni 1 watt’lık trafik lambası aynı zamanda enerji arzındaki voltaj ve frekans dalgalanmalarına karşı da dayanıklıdır. Bu gibi dalgalanmalar yenilenebilir enerji kaynaklarındaki besleme sorunları yüzünden yaşanıyor ve bu yüzden giderek çok daha sık görüleceklerinden geleneksel trafik lambalarında en kötü senaryoda arıza çıkmasına neden olabilir. 1 watt’lık teknolojide ise trafik ışığı kontrol mekanizmasındaki özel bir devreyle şebekeden sinyal lambası ünitelerine gelen enerji arzı arasına bir engel koyularak arızaların dikkate değer boyutta önüne geçilir.

Üstelik Siemens, bu ünitenin kendi bileşenleri üzerindeki ısınma baskısını minimum seviyeye indirerek onun yaşam ömrünü daha da uzatarak bakım ve onarım masraflarının da dikkate değer oranda azaltılmasını sağlıyor.

Eski moda trafik lambalarında bir devrim yaşanıyor ve Siemens’in sayesinde olağanüstü boyutta enerji cimrisi olacaklar.

Dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda trafik lambasında halen renkli camlar arkasında parlayan konvansiyonel telli elektrik ampulleri kullanılıyor. Bunların yeni 1 watt’lık teknolojiyle değiştirilmesiyle enerji tüketiminde yüzde 98’e varan oranlarda tasarruf yapılabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.