10 YILDA 3’E KATLAYACAK

Capital (Turkey) - - ALACAK SİGORTASI -

Uzun vadede alacak sigortaları büyüme trendini sürdürecek. Bugün piyasada yapılan kurumsal alacak sigortalarında önümüzdeki 10 yılda 2,7 kat büyüme öngörülüyor. Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, 10 yıl sonra alacak sigortası prim üretiminin Eximbank dahil 500 milyon TL seviyesine geleceğini tahmin ediyor.

“Ticari alacak sigortasının Türkiye’de büyümek için halen çok fırsatı olduğunu ve pazarın talepkar davrandığını görüyoruz” diyen Emre Özer ise bu ortamda sektörün önümüzdeki yıllarda da yıllık yüzde 25 büyümesini bekliyor. “Ayrıca önümüzdeki dönemde daha çok KOBİ’lerin ticari alacak sigortasıyla güvence elde etmek isteyeceklerini düşünüyoruz” diye konuşuyor. Müge Tali’nin ise tahmini yıllık yüzde 20 büyüme olacağı yönünde. Atradius, nisan ayı sonunda çıkardığı KOBİ’lere özel ürünüyle bu alanda büyüme planlıyor. AON Eş CEO’su Selda Oknas ise farklı bir bakış açısıyla Türkiye’de bu alanda 3 şirketin olması nedeniyle talep yüksek olsa da arzın sınırlı kalabileceğine dikkat çekiyor. Oknas, sektörün bundan sonraki adımda çok şirkete satış yapan ve finansal bilgileri şeffaf KOBİ’lerle büyüyebileceğini vurguluyor.

Büyümenin, oyuncuların ihracatçı şirketlere ve KOBİ’lere özel yeni ürünleriyle bu iki alandan gelmesi öngörülüyor. Tabii Unico Sigorta gibi bireylerin de borçlarına teminat verecek sigorta şirketlerin sayısının artmasıyla alacak sigortası yeni bir büyüme alanı bulabilir. Bu durumda bireysel alacak sigortalarının da pazarda etkin olmasıyla büyüme daha da hızlanacak.

ÖZLEM ÖZÜNER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.