IMF BÜYÜME TAHMİNLERİNİ AŞAĞI ÇEKTİ

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund: IMF), yılda iki kez açıkladığı Dünya Ekonomisinin Görünümü (Word Economic Outlook: WEO) raporunun Nisan 2016 sayısını geçen ay yayınladı. Bu rapora göre küresel ekonomideki son durumu şöyle özetleyebiliriz:

IMF’ye göre dünya ekonomisi bu yıl yüzde 3,2 ve 2017’de ise yüzde 3,5 büyüyecek. Küresel ekonomi geçen yıl yüzde 3,1 büyümüştü. IMF’nin son tahminlerine göre bu yılki büyüme geçen yılkinden çok farklı olmayacak. Oysa 2016’ya girilirken geçen yılkinden biraz daha iyi bir büyüme öngörüsü vardı. IMF’nin geçen ekim ayındaki 2016 yılı küresel büyüme tahmini yüzde 3,6, ocak ayındaki ara revizyonda yaptığı tahmin ise yüzde 3,4’tü. Ancak yeni yılın ilk aylarında işler pek de beklendiği gibi gitmeyince tahminler aşağı çekildi.

Dünya ekonomisi 2008-2009 küresel resesyonundan sonra eskisi gibi hızlı büyüme oranlarına ulaşamadı. Küresel ekonomide uzun zamandır yavaş büyüme eğilimi var. Bu eğilim bir süre daha da devam edecek gibi görünüyor. Bazı üyelerindeki borç sorunlarını bir türlü halledemeyen Euro Bölgesi’nde, olağanüstü gevşek para politikasına rağmen tüketim bir türlü canlanmıyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki talep ise petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüş nedeniyle zayıf seyrediyor. Bu nedenlerle küresel ticaret durgunluktan kurtulamıyor ve bu da dünyada büyümenin hızlanmasını engelliyor.

Bu yıl hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde geçen yılkine yakın büyüme bekleniyor. Gelişmiş ülkelerdeki büyüme geçen yıki gibi yüzde 1,9 olarak tahmin edliyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin ise 0,1 puanlık artışla yüzde 4,1 olacağı öngörülüyor.

IMF’ye göre bu yıl petrolün ortalama varil fiyatı 35 dolar civarında olacak. Gelişmiş ülkelerde enflasyon yüzde 1’in altında olurken, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 4,5 civarında gerçekleşecek. Faizler ise Avrupa’da negatif tarafa geçecek.

Dış talep açısından bizim için önem taşıyan bölge ve ülkelere ilişkin tahminlere baktığımızda da geçen yılkinden çok olumlu bir tablo çıkmıyor. Örneğin Euro Bölgesi’nde büyümenin geçen yılkine çok yakın ve yüzde 1,5 olması bekleniyor. Rusya’daki resesyonun bu yıl da devam edeceği tahmin ediliyor. Ortadoğu’ya ilişkin öngörüler de çok iyimser değil.

IMF’nin raporunda Türkiye’ye ilişkin tahminler de var. Maalesef bu tahminler de çok iç açıcı görünmüyor. Türkiye’de büyüme oranının bu yıl da düşük kalacağı ve yüzde 3,8 olacağı öngörülüyor. Ekonomideki yavaş büyümeye bağlı olarak bu yıl cari açığın daha da düşeceği ama işsizlik oranının yükselmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Enflasyona ilişkin tahmin daha da kötü. IMF’ye bakılırsa bu yıl enflasyon yeniden çift haneye çıkacak ve yıl sonunda yüzde 10,9’u bulacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.