BÜTÇE İLK ÇEYREĞİ DENK OLARAK KAPATTI

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

Merkezi yönetim bütçesi yılın ilk çeyreğinde 46 milyon TL fazla verdi. Bu tutar çok büyük olmadığı için bütçenin ilk çeyreği “denk” olarak kapattığını söylemek yanlış olmaz. Oysa geçen yılın ilk çeyreğinde bütçede 5,4 milyar TL açık vardı. Yani ilk çeyrekte bütçede geçen yıla göre çok ciddi bir iyileşme yaşandı.

Bütçedeki bu iyileşmede dört faktörün rolü var. Birincisi, ilk çeyrekte faiz ödemeleri geçen yılki düzeyinin yüzde 9 gerisinde kaldı. İkincisi, hükümet bu dönemde yatırım harcamalarında olağanüstü bir kısıntı yaptı. İlk çeyrekteki sermaye giderleri geçen yılki düzeyinin yüzde 55 altında gerçekleşti. Üçüncüsü, ekonomideki yavaş büyümeye rağmen ilk çeyrekte vergi gelirleri yine de yüzde 12,7 artış gösterdi. Dördüncüsü de özelleştirme gelirleri sayesinde diğer gelirlerde yüzde 37,1’i bulan bir artış meydana geldi.

Merkezi yönetim bütçesi 2015 yılını 22,6 milyar TL açıkla kapatmıştı. Bu yıl ise bütçenin 29,7 milyar TL açık vermesi hedefleniyor. Bütçede ilk çeyrekte alınan sonuçlar, bu hedefin tutmasında şimdilik bir sorun olmadığını düşündürüyor. Bütçenin ilk çeyreği denk kapatması, konuyu bilmeyenlere, “Niye yıl sonunda da aynı şey olmasın” dedirtebilir. Ancak hükümetin bütçeyi sürekli ilk çeyrekteki kadar sıkması mümkün olmuyor. Bu nedenle özellikle yılın son aylarında ödeneklerin serbest bırakılmasıyla bütçe açığı patlıyor. Nitekim geçen yılki bütçe açığının da yüzde 76’sı aralık ayında ortaya çıkmıştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.