KUŞKUCU AİLENİZİN GÜVENİNİ KAZANMAK

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Busiwa Liuma

Kariyerim boyunca defalarca krizlerle yüzleştim. Tutuklandım, tek bir gecede milyonlarca dolar değerindeki şirketlerimi kaybetmekle burun buruna geldim ve hukuki mücadelelerde devlerle boy ölçüştüm. İşte örnek vermek gerekirse karşıma buna benzer engeller çıktı. İnsanların çoğuna bunlar birer felaketmiş gibi gelebilir. Oysa ben bu gibi meydan okumalarla nasıl kucaklaşılacağını çok iyi öğrendim. Üzerimde baskı olduğunda artık daha başarılı oluyorum, yani bu sayede kendimi capcanlı ve azimli hissediyor ve işe daha bir dört elle sarılıyorum.

Bu becerileri başta öğrenmek çok zordu. Küçükken o kadar içe kapanık bir çocuktum ki annem benim bu utangaçlığımın yaşlandıkça beni güçsüzleştirmesinden endişeleniyordu. O beni kabuğumdan dışarı çıkarmak için sürekli

CEVAP:Sizin girişimciliğinizi SORU: desteklemeyen aile üyeleriyle nasıl ilgilenmem gerektiğini öğrenmek istiyorum.

Biz girişimciler sıklıkla CEVAP: yanlış anlaşılırız. Sizin dünyanızda hiçbir dert olmadığını düşünen aile üyeleri, fikirlerinizi içerdikleri riskler yüzünden desteklemediklerini söyler. Ancak bu doğrudur! Sizin önce kendinize inanmanız gerekir. Ne zaman aklıma yeni bir fikir gelse hemen önce aileme koşarım. Planlarınızı öncelikle sizi en fazla düşünenlerin görüşüne sunmak çok faydalıdır; zira size karşı en dürüst olanlar ve sizin iyi olmanızı en fazla isteyen bu insanlardır. Siz onların ilk iş anlaşmanızı olarak önüme meydan okumalar çıkarırdı. Akşam yemeğinde konuklarının önünde fıkralar anlatmamı ister; doğru yolu bulabilmek için insanlara sürekli yol tarifleri gereken maceralı yolculuklara gönderirdi.

Onun bu rehberliği sayesinde konforlu dünyamın dışında yaşamaya alışabildim. Hiç de kolay değildi! Defalarca paniklediğimi hatırlıyorum. Ancak bu korku patlamalarını tekrar tekrar yaşadığımdan aslında o anda neler olup bittiğini fark etmeyi ve nasıl etkin şekilde başa çıkabileceğimi öğrendim. Bu maceralar aynı zamanda bana müthiş bir yaşam dersi de öğretti: Yürümeyi talimatlara uyarak değil, yaparak öğrenirsiniz, yani bazen sendeler ve bazen düşersiniz.

KONFORUN DIŞINA ÇIKMAK

Ben de istisnai bir durum değilim. İnsanların, ciddi ya da potansiyel anlamda yaşamlarını değiştirebilecek bir anla yüzleştiklerinde hazırlıklı olmak için muhakkak karmaşıklıklarla başa çıkma alıştırması yapmaları gerekir.

Aslında bu da diğerleri gibi sıradan bir beceridir. başarıyla tamamladıktan sonra çak bir beşlik demek veya ilk başarısızlığınızdan sonra omzunda ağlamak için yanınızda olacaklarını bilirsiniz. Ancak daima hemen yanı başınızda olacakları gerçeği, sizin bir girişimci olma idealiniz hakkında birtakım çekincelere sahip olmamaları anlamına gelmez.

Şirketinizin değerini bilecek potansiyel yatırımcıları ikna edebilmek için sergilediğiniz tezgahın çok net ve cazip olması gerekir ve aile üyelerinin aklını da işte tıpkı böyle çelebilirsiniz. Duygusal bağlara güvenmek yerine kendi fikrinizi onlara cazip gelecek bir şekilde sunun. Şirketle ilgili girişimci vizyonunuzu paylaşın.

Derdinizi tam anlamıyla anlattıktan sonra artık dinleme zamanı gelmiştir. Kendi planınızdaki defolu kısımları bulmak ve kavramı daha da geliştirmek için akrabalarınızdan gelen girdilerden faydalanın. Onların sunabilecekleri her bir faydalı nasihati dikkate alın, onların itiraz ettikleri hususlar üzerinde dikkatlice düşünün.

Eğer hala kuşkudaysanız, kendinize sorun: “Kendi vizyonuma, kendi fikrime ve kendi kendime acaba ben gerçekten inanıyor muyum?”

Eğer cevap “Evet” ise o zaman benim size verebileceğim en önemli tavsiye, çok sayıda başka girişimciyle de paylaştığım olacaktır: Hiç bekleme, hemen başla. Eğer fikrinizin arkasında durursanız, ailenizin size saygı duyduğunu ve sonunda sizi desteklediğini göreceksiniz.

Ben çok şanslıydım, çünkü ailem daima girişimcilik hevesiyle dolup

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.