1.000 KADINA DOKUNACAK

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

Nef Vakfı geçtiğimiz yılın sonunda Nef tarafından kuruldu. Vakıf bünyesinde eğitim kurumları, huzurevleri hayata geçiriliyor. Öğrencilere burs ve ihtiyaç sahiplerine de destek sağlanıyor. Öte yandan yine vakıf çatısı altında faaliyet gösteren Hay Atölye de ihtiyaç sahibi kadınların kendi ürettikleriyle geçinmelerini sağlama misyonuyla çalışmalarını yürütüyor.

Nef Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Emine Timur, vakıf olarak imza attıkları her bir projenin kendileri için çok kıymetli olduğunu ancak kişisel gelişime ya da meslek edindirmeye yönelik projelerden ayrı bir haz aldıklarını söylüyor. Bu açıdan Hay Atölye’nin Timur için yeri özel. Böyle bir atölyenin nasıl hayat bulduğuna gelince... Geçtiğimiz aylarda Nef’in bir hediye gönderimi ihtiyacında, bu hediyeleri dezavantajlı gruplara, başlangıç olarak kadınlara yaptırarak, onlara geçim kaynağı sağlama fikri doğduğunu anlatan Timur, sözlerine şöyle devam ediyor: “Nef Vakfı’nın işbirliği içerisinde olduğu sosyal hizmetler ve kamu kuruluşları sayesinde ulaştığı eşi vefat etmiş, boşanmış, kısacası zor durumda kalmış ve çok çocuklu olduğundan dolayı da iş gücüne katılamayan kadınlarla atölye projesini başlattık.”

Atölye kapsamında evden çıkmaya gücü olmayan, imkanı bulunmayan kadınlar, evlerinde atölye kurup üretim yapıyor. Evden çıkabilenler ise vakfın içerisinde kurulan atölyelerde çalışmaya davet ediliyor. Projede çalışan eğitimciler aracılığıyla katılımcılara dikiş, nakış ve kumaş teknikleri gibi eğitimler veriliyor. Evlerde üretilen ürünler Hay Atölye tarafından toplanıyor ve alıcılara ulaştırılıyor.

Bugün 230 kadınla çalıştıklarını ifade eden Timur, yıl sonunda cezaevlerinde açmayı hedefledikleri atölyeler sayesinde 750 kadına ulaşmayı, gelecek yılın sonunda da 1.000 kadına dokunmayı hedeflediklerini söylüyor. Timur’un hayali, ilerleyen dönemde sosyal bir marka çıktısı olan bu ürünlerle yurtdışına da açılıp projeyi büyütmek. Ayrıca Timur, odaklandığı gruplarda da belli dönemlerde değişiklik yapmayı planlıyor. Bununla ilgili olarak da şöyle konuşuyor:

“Ürünlerimizi her 2 yılda bir farklı dezavantajlı grupları atölye çalışmalarımıza dahil ederek ürettirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki eğitim sezonunda öğrencileri de tasarım yapmaya davet ederek projeyi genişletip yıl sonunda da gönüllü sanatçılarla çalışarak her segmente hitap etmeyi amaçlıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.