“BU YIL YATIRIM YILI OLACAK”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

şbir Holding, 48 yıl önce yurtiçinden ve yurtdışından birçok işçinin bir araya gelip hayata geçirdiği bir oluşum. Bugün de bu yapısını koruyan holdingin ilk yatırımı İşbir Sentetik Dokuma. Ardından İşbir Elektrik ve İşbir Sünger’i faaliyete geçiren holding, perakendeye yatırım kararı almasıyla da 1997 yılında İşbir Yatak’ı kurdu.

Aradan geçen 9 yılda İşbir Yatak, sektörün en güçlü şirketlerinden biri haline geldi. Bugün toplam 265 satış noktasıyla tüketiciye ulaşan şirketin, 130’a yakın münhasır satış noktası ve 135’ten fazla da corner’ı bulunuyor. İşbir Yatak üretiminin yüzde 12’sini 20 ülkeye ihraç ediyor. İşbir Yatak Genel Müdürü Metin Gültepe, “İsviçre, Almanya, İngiltere, Rusya, İrlanda, Danimarka, İsveç, Belçika, Macaristan ve Yunanistan ihracat yaptığımız ülkeler arasında. 2016 yılına ihracatta büyüme hedefleriyle girdik. Daha önce yoğunlaşamadığımız Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya gibi Orta ve Batı Avrupa ülkelerine yatırım yapacağız” diyor.

Geçtiğimiz yılı yüzde 20 büyümeyle kapatan İşbir Yatak, bu yıl yüzde 25 büyümeyi hedefliyor. Yurtiçinde ve yurtdışında satış noktalarını artırarak büyüyeceklerini ifade eden Gültepe, bunu nasıl yapacaklarını şöyle anlatıyor:

“Özellikle Turquality’den marka desteğini de alarak gelecek yıl yurtdışında franchise yoluyla 30 uyku merkezi açacağız. Yurtiçinde ise mevcut münhasır satış noktalarımız olan uyku merkezlerimizin ve corner noktalarımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz. Gözümüz kulağımız hep yurtdışında. Katılabildiğimiz kadar çok fuara katılıyoruz ve bu fuarlarda edindiğimiz tecrübeleri mevcut ürünlerde revizyon ya da yeni ürün şeklinde portföye katıyoruz. Özellikle 2016 fuarlar açısından hiç geçirmediğimiz yoğunlukta olmasını planladığımız bir yıl olacak.”

İşbir Yatak, yatırımlar konusunda da bu yıl önemli bir atak yaşıyor. Bu yılın kendileri için yatırım yılı olmasını planladıklarını anlatan Gültepe, “Mevcut fabrikamıza 6 bin metrekare kapalı alan ekleyerek üretim kapasitemizi artıracağız. Tüketiciyle buluşma noktamız olan uyku merkezlerimizin sayısını 127’den 150’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.