Coca-Cola’nın start up dönemi

Capital (Turkey) - - INSANLAR - Rates@capital.com.tr

Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent’le ilgili hazırladığım çalışma için gittiğimde, şirketin Atlanta’daki müzesini de gezmiş, ayrıntılı bilgi almıştım. Kitap çalışması için de hakkında çok sayıda kitap okumuştum.

Son aylarda yaptığım bir seyahatte bir kitap daha aldım. Coca-Cola’nın inovasyon ve tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı David Butler, Linda Tischler ile birlikte yazmış. “Design to Grow” adlı kitapta, tasarım ve inovasyonla ölçek ekonomisi ve çevikliğe ulaşıp başarıyı yakalayan şirketler anlatılıyor.

Benim dikkatimi ise CocaCola’nın kuruluş hikayesi çekti. Bugünlerde etrafta gördüğümüz start up’lar gibi şirketin kurucusu ve sonradan satın alanların da yatırımcı çekme, fon bulma uğraşları çok iyi anlatılıyor. Birkaç bin dolarlık şirketten, tasarım, çeviklik ve ölçek yakalamayla dünya devi olmasının altı çiziliyor. Ben oradan birkaç saptamayı aldım. Amacım start up’ların dikkatini çekmek…

Cola’yı 1869’da John Pemberton kurdu. İç savaş henüz bitmişti ve gıda/içecek işi patlıyordu. Bugünkü “aplikasyonlar” gibiydi içecek ürün sayısındaki artış… Pemberton Chemical Company’ı kurduktan sonra para bulmaya koyuldu. İlk yıllarda 6 yeni ürün piyasaya sundu, hepsi de başarısız oldu. Doğru ürünü, doğru zamanda piyasaya sunamamıştı. Çareyi yeni bir karışımı olan içecek hazırlamakta buldu. yılında büyümek için yatırımcılara, bugünün “demo day”i gibi bir sunum yaptı. Yatırımcılardan da büyük ilgi görmüştü. Amacı, piyasadakilerden çok üstün bir ürün ve marka yaratmaktı. Tam bu sırada muhasebecisi Frank R Robinson, ürüne Coca-Cola adının v verilmesini önerdi ve logoyu kendi eliylee çizdi. ilk yıl cirosu 50 dolar, giderleri 76 dolardı. İkinci yıl da çok parlak görünmüyordu. Bu nedenle günümüzdeki adıyla, “exit” (Çıkış) yapmaya karar verdi ve 3 şirketi de olan Asa Candler’e şirketi sattı. Ödenen para sadece 2 bin 300 dolardı. şirketin iş modelini gözden geçirip değiştirmesi ve adını The Coca-Cola Company olarak yenilemesi birkaç yıl aldı. 10 yıl sonra şirketin çalışan sayısı 50’ye, cirosu 1 milyon dolara ulaştı. Bir anda ABD’nin bütün eyaletlerine ulaşmayı başarmışlardı. İlk “ölçek” başarısı sonuç vermişti.

da ise yine moda adıyla “pivot” gerçekleştirdi ve iş modelini/işleyişini değiştirdi. Fikir Benjamin Franklin Thomas ve Joseph Whitehead adlı girişimcilerden gelmişti. Fikir, insanların Coca-Cola’yı hareket halinde içmelerine, alıp gitmelerine olanak tanıyordu. Tahmin ettiğini gibi efsane şişeler ortaya çıkmıştı. “1 şişe 1 dolar”, çeviklik ve ölçekte müthiş etki yaratmıştı. birkaç yıl sonra “franchise” modeli izledi ve başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde “şişeleyicilerle” anlaşıp iş hacmini katlamayı başardı. Ona “İçecek sektörünün Henry Ford’u” diyorlardı. tasarım ve çeviklikle yoluna devam eden şirket, 2.300 dolardan el değiştirmişti. 1919’da ise bir grup yatırımcı tarafından 25 milyon dolara satın alındı ve efsane başkan Robert Woodruff göreve geldi. Ondan sonrasını ise yakından biliyorsunuz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.