Sıradışı işe başvurma yöntemi

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Sherly Sandberg’i biliyorsunuz. Facebook’un dünya çapında tanınan kadın yöneticilerinden biri… Oraya da Google’dan gelmişti. Geçtiğimiz günlerde ilginç bir anısını dinledim. Facebook’a geldiği ilk günlerde eski bir tanıdıktan telefon geliyor. Arayan Sandberg gibi Harvard’dan mezun olan ve Ebay’in pazarlama bölümünde çalışan Lori Goler adlı bir kadın yöneticidir. Goler, kısa girişten sonra Sandberg’i şaşırtan bir teklifte bulunur:

“Sizinle Facebook’ta çalışmak istiyorum. Bunun için görüşme talebim var. Aslında sizi arayıp hangi işlerde iyi olduğumu ve neleri yapmaktan hoşlandığımı anlatmayı düşünmüştüm. Böylece bana uygun bir iş bulabileceğinizi planlamıştım. Ancak bu yolu herkesin izlediğini fark ettim. Bunun yerine sizin en büyük sorununuzun ne olduğunu öğrenmek ve onu nasıl çözebileceğime karar vermek istiyorum.”

Goler’in talebi hakikaten sıra dışıydı ve Sandberg’i şaşırtmıştı. Kariyerinde ne böylesine tanıklık etmiş ne de başkalarından dinlemişti:

“Şaşkınlıktan ağzım bir karış açık kalmıştı. Onlarca insanı işe almıştım ama kimse bana böyle bir şey söylememişti. Çünkü iş arama sürecine daima iş arayanın nitelikleriyle bakılır. Oysa Lori’nin yaklaşımı farklı ve etkiliydi. O nedenle hemen işe aldım.” “AİLE ŞİRKETLERİNİN GENÇ KUŞAKLARI BULUŞUYOR”

Sandberg, “Benim en büyük sorunum işe eleman alma süreci ve sen bunu çözeceksin” diye karşılık vermişti.

Sheryl Sandberg, önemli bir sorunu çözmüştü. Lori Goler ise kariyer merdiveninde bir basamak aşağıya inmiş, yeni bir işe başlamıştı. Hala Facebook’ta İnsan Operasyonları Bölümü’nü başkan olarak yöneten Goler’i farklı kılan, Sandberg’e göre “kariyer merdiveni” metaforuna ve işe alıma yaklaşımıydı. Bu yaklaşımı sayesinde de çok farklı bir alandan gelmesine rağmen çok istediği Facebook’ta istediği işi kapmıştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.