S

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

on dönemde özellikle mağaza ve yiyecek içecek mekanlarında “yüzü gülmeyen” çok sayıda yöneticiye ve çalışana rastlıyorum. Havaya bakan garsonlar, “Niye geldin” diye davranan satış temsilcilerinin sayısı sanki giderek artıyor. Ailece gittiğimiz bazı mağazalardan, zoraki hareket eden satışçılar nedeniyle hızlıca çıktığımız çok oluyor. Oysa “Yüzü gülmeyen dükkan açmasın” diye güzel bir söz var.

Böyle dükkanlardan birinin sahibine Vehbi Koç’un öğüdünü hatırlatmıştım. Herkes yönetici ve çalışanına okutabilir. Kısaca şöyleydi bu öğüt:

“Elektrik malzemesi ihtiyacını Voyvoda Caddesi’ndeki mağazalardan alırdım. Tarnapol, Burlalar ve Helios mağazaları vardı. Siemens’i satan Tarnapol, ürün açısından aralarında en iyisiydi. Fakat gerek sahibi gerekse tezgahtarları korkunç derecede nobran, ‘Alırsan al, almazsan alma’ tutumunda insanlardı. Mecbur kalmadıkça alışveriş etmezdim.

Burlalar ise yukarıda oturur, aşağıdaki satıcılar işi yönetirdi. Onların her biri bir türlü davranırdı.

Helios mağazasının ortağı M. Norbert o kadar tatlı, o kadar sempatik bir insandı ki her türlü kolaylığı gösterir, yapamayacağı bir iş olursa tatlılıkla, gönül alarak reddederdi. Bu nedenle ihtiyacımın büyük kısmını buradan alırdım.

Bütün bunları mal sahiplerinin, satıcıların, müşterilerin üzerindeki etkisini göstermek için anlatıyorum. En ufak müşteriyle de yakından ilgileniniz, çünkü damlaya damlaya göl olur. İnsanlar etten kemiktendir, duygularının etkisinde kalır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.