“Sanayicilik heyecan işi”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

MTürkiye’nin önde gelen Anadolu kaplanlarından Pakpen’in kurucusu. 1989 yılında PVC, kapı ve pencere üretimiyle sanayi yolculuğuna başlayan duayen isim, üretime başladığı ilk günden itibaren pazarlama ve markalaşmaya büyük yatırım yapmasıyla dikkat çekti. Zaten bu sayede Türkiye’nin en önemli markalarından birini yaratabildiklerini söylüyor. Markanın bulunduğu konumu korumak ve daha da ileriye taşımak amacıyla sektörde yeniliklere imza atarak farklılaştıklarını da belirtiyor. Sanayiciliğin heyecan işi olduğuna da vurgu yapan Tuza’yla Pakpen markasını nasıl yarattığını konuştuk.

“BABA MESLEĞİYLE BAŞLADIM”

“Benim ticari hayatım çocuk yaşlarda başladı. İlk paramı 5-6 yaşlarındayken simit, gazete satarak kazandım. 1950’li yıllarda Türkiye’de sanayi yok denecek kadar azdı. Demirci, bakırcı, kalaycı, berber, ke- çeci gibi esnaflar vardı. 1958 yılında Konya’da sanat okulunu bitirdim. Yarım gün ders, yarım gün de aldığımız derslerle ilgili atölye çalışması yapıyorduk. Daha sonra neyi tercih ediyorsanız o yolda ilerliyordunuz.

Ben torna-tesviye mezunu olarak okuldan ayrılmama rağmen daha çabuk para kazanabilmek için piyasada çok fazla olmayan, ‘çeşmecilik’ diye tabir edilen baba mesleğiyle iş hayatına başladım.

O yıllarda Türkiye’de, özellikle de Konya’da çeşme fazla yoktu. İlk yıllarda tulumba tamir ediyordum. Sonra evlere çeşme gelmeye başladı ve biz de çeşme yapmaya başladık. 1960’larda yeni binaların yapılmaya başlanmasıyla birlikte kalorifer ve sıhhi tesisat işleri arttı. Biz de sıhhi tesisat ve kalorifercilikle işe devam ettik.

Askerden geldikten sonra 1970 yılında inşaat malzemesi satmak için büyük şirketlerin bayiliğini bünyesinde toplayan Paksu firmasını kurduk. İstanbul Perşembe Pazarı’nda dükkânımız vardı. O zaman Konya’da sanayici olalım, Konya’ya dönelim, ailemize, insanlara faydalı olalım dedik; İstanbul’daki dükkânımızı kapatıp Konya’ya gittik.

SANAYİCİLİĞE İLK ADIM

Konya’da Seydişehir Alüminyum tesisleriyle birkaç işletme daha kuruluyordu. Bunların malzemelerini daha hızlı tedarik edebilmek için İstanbul’dan Konya’ya döndük.

Pakpen AŞ’nin temellerini 1989’da, Konya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde satın aldığım 30 bin metrekarelik araziyle attım. Öncesinde uzun bir süre, Paksu adı ile Ege Yıldız’dan profil alarak sadece pencere üretiyorduk. 2’nci OSB’deki bu araziyle birlikte Pakpen’de, PVC kapı-pencere üretimine başladık.

Profil alanında ilerlememizin ne-

Yaptığım işi iyi ve doğru yapmak isterim. Doğru yapıp neticelendirebiliyorsam, bu işi ben yaptım diyebiliyorsam keyif alırım. Yarım bırakılan işleri sevmem. Sıfırdan kurup belli bir yere getirdiğimiz şirketimizi en tepede görmek bizi mutlu eder. Lider olmanın tarifi “yeter” demektir ama sanayide “yeter” demek pek mümkün değil. Dünyada bu işi yapanların içinde 3’üncü, 4’üncü sırada olmak istiyorum. Çalışanlarla birlikte zaman zaman tulum giyip makinenin başında çalışıyorum. Onlardan biri olduğumu hissettiriyorum. Bazen onların yapamadığı işi, mümkünse ve zamanım varsa doğrusu şudur diyerek, gelin beraber yapalım diyorum. Ayrıca müşterilerle diyaloğum, iletişimim çok iyidir, sağlam ilişkiler kurarım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.