9

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

başladığı tarihten 2013’e kadar ilk 10 yılda ulaşılan 3 milyon civarındaki katılımcı sayısı, 2013’te hayata geçirilen yüzde 25 devlet katkısı uygulaması sonrası yaklaşık 3 yılda neredeyse ikiye katlandı. Bugün bireysel emeklilik sistemindeki 6,2 milyon kişinin biriken toplam fon tutarı 47 milyon TL, devlet katkısı fon tutarı ise 6 milyon TL seviyelerinde. Sistemden 33 bin katılımcı emekli olmuş durumda.

Kredi kartı kullanımına getirilen kısıtlar, beklendiği gibi tasarruf oranını artırdı mı?

Söz konusu düzenlemelerin ve genel olarak kamuoyunda tasarrufa yönelik bilinçlendirme ve yönlendirme çalışmalarının da etkisiyle yurtiçi tasarrufların GSYH’ye oranlarında ilerleme kaydedildi. Bireysel kredilere yönelik sınırlamalar, mevduat hesaplarına dair özendirici teşvikler ve TCMB politikalarıyla bu gelişim pekişerek sürdürülüyor.

Türkiye’de tasarruf artırmaya dönük düzenlemeler yeterli mi? Kamunun ve vatandaşın yapması gerekenler neler?

Finansal enstrümanların çeşitlendirilmesi ve hanehalkı tarafından kullanımının yaygınlaşması gerekiyor. Ülkemizde bu yıl nisan ayında uygulamaya konulan Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı uygulaması, yine bu yıl içinde hayata geçirilmesi planlanan Devlet Katkılı Konut Hesabı gibi projelerle halkımızın uzun vadeli birikim yapmaya teşvik edilmesi amaçlanıyor. Yastık altı birikimlerin finansal sisteme aktarılması için kamu otoritesince yapılan teşvik edici düzenlemeler sürdürülmeli. Bireylerin ise gelirlerine orantılı olarak harcamada bulunmaları, borç düzeylerini kontrol altında tutmaları ve birikim yapmayı bir alışkanlık haline getirmeleri önemli. Diğer taraftan, finansal bilincin oluşturulması için finansal okuryazarlığın artırılması da önem taşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.