“YENİ İHALELERE İLGİMİZ DEVAM EDİYOR”

Capital (Turkey) - - HOLDİNGLER 2016 - İPEK ILICAK KAYAALP / RÖNESANS HOLDİNG YKB

ve önemli bir finansal network haline getirmeyi planladıklarını belirten Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Cengiz Biçer, finans sektöründe birleşme ve satın alma fırsatları için bakınıyor. “Türkiye ve çevre ülkelerde yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz” diyor.

Atasay Holding, finansın dışında mücevherat ve akaryakıt dağıtımında da yeni noktalarla büyüme peşinde. “Bu yıl 250 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Bu rakam, bulunduğumuz sektörlerde mağazalaşma ve yatay büyüme alanında kullanılacak” diyen Biçer, bu sektörlerde de yeni coğrafyalarda yer alma planı olduğunu açıklıyor. “Mücevherat ve akaryakıt dağıtımında yeni coğrafyalara açılmak hedeflerimiz arasında bulunuyor” diye konuşuyor.

ERDEMİR’İN DEĞER ARAYIŞI!

Türk sanayisinin en büyük tedarikçisi Erdemir, değer yaratacak satın alma fırsatlarını proaktif olarak değer-

ENERJİDEKİ PLAN YENİ PAZARLAR

Müteahhitlikte geçen yıl satın alma işlemini tamamladığımız Hollanda’daki Ballast Nedam şirketinin Rönesans İnşaat’a entegrasyonu bizi 2016 yılında meşgul edecek. Ballast Nedam’ı diğer Rönesans İnşaat ekipleriyle işbirliği içinde yeni pazarlara taşıyacağız.

PORTFÖY ALIMI

Bu yıl gayrimenkul geliştirme alanında yeni satın alma fırsatlarını kolluyor olacağız. Bu sektörde yeni arsa alımları kadar gelir getiren AVM’ler ya da portföylerin satın alımıyla da ilgilenebiliriz.

Türkiye’de kamu-özel sektör ortaklığında (PPP) 12 proje ve toplam 9 bin 500 adetlik yatak sayısıyla sektörde en büyük oyuncuyuz ve yeni ihale edilecek projelerde de iddiamızı sürdürerek sektördeki liderliğimizi devam ettirmek amacındayız. Enerji alanında da yatırımları olan bir grubuz. Enerji alanındaki özelleştirme ihalelerine ilgimiz devam ediyor. lendiriyor. Spesifik bir satın alma hedeflerinin olmadığını belirten Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, “Grubumuzun değer zincirindeki etkinliğini geliştirirken, nihai ürün portföyümüzde katma değerli ürünlerin ağırlığını artıracak satın alma opsiyonlarıyla öncelikli olarak ilgileniyoruz” diyor.

Pandır, yurtdışında özellikle Akdeniz Havzası ile Güney ve Doğu Avrupa’da fırsat doğduğu takdirde değerlendirebileceklerini de sözlerine ekliyor. Grubun, 2016 için planı 461 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmek. Yeni Galvanizleme Hattı, AR-GE Simülasyon Merkezi gibi yatırımlarının da tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Pandır, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu yatırımlara ilave olarak 2016 yılında grup şirketimiz İsdemir’in üretimini desteklemek ve endüstriyel gaz ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni bir gaz ayrıştırma tesisi kuracağız. Bunun için Alman Linde Grup ile yüzde 50-50 oranında bir ortaklık için niyet mektubu imzaladık.”

GLOBALLEŞME ADIMLARI ATACAK

Kastamonu Entegre, sektöründe yurtdışına yatırım yapan ilk ve tek şirket. Avrupa’nın en büyük kapasiteli MDF tesisine sahip olan grup, tüm dünya coğrafyasına yayılmayı hedefliyor. Bu yılın büyüme ve yatırımlar açısından önemli bir yıl olduğunu belirten Kastamonu Entegre Genel Müdürü Haluk Yıldız, özellikle pazar ve hammadde kaynaklarına yakın yeni coğrafyalara yatırım yapmayı istediklerini söylüyor.

“Temel hedefimiz, Avrasya pazarıyken ürettiğimiz yeni katma değerli ürünlerle Çin ve Amerika kıtasındaki fuarlara katılım göstererek dünya coğrafyasını hedefliyoruz” diyen Yıldız, sözlerine şöyle devam ediyor: “İlerleyen dönemde mevcut Bulgaristan yatırımımıza ilave yatırım gerçekleştireceğiz. Ayrıca İran, Afrika, Amerika ve Hindistan gibi yeni ve kârlı pazarlarda yatırımlar yapacağız. Yatay ve dikey entegrasyon stratejileri uygulayarak ürün gamımızı farklılaştırıp katma değeri artıracağız. Bugüne kadar yaptığımız ve yapmayı planladığımız yeni yatırım-

HALUK YILDIZ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.