“SANAYİDE DAHA FAZLA KADIN İSTİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SANAYI -

İNADINA SANAYİ

Biz çok dağınık bir grup değiliz. Tüm yatırımlarımız sanayide. Sanayide büyüyoruz, inatla sanayide kalmayı istiyoruz. Bu, bana baba nasihati. Babamın üretimin toplumda refahı artırdığı yönünde çok güçlü bir inancı vardı. “Sanayi toplumları, ticaret bireyleri geliştirir” derdi. Babamın bu lafını hep düstur edindim. O yüzden ne kadar zorlansak da ne kadar sıkıntılı dönemlerden geçsek de sanayiden vazgeçersek o nasihate karşı gelmiş olacağımız yönünde bir hissiyatım oluyor.

ALMANYA ÖRNEĞİ

Türkiye’nin de bu şekilde ayakta kalacağını düşünüyorum. Çünkü Almanya örneğini görüyorum. Bugün her yerde sıkıntı varken koskoca Avrupa’yı sırtlayıp götürüyor. Sanayi, uzun vadede karşılığını sunuyor. Ama kısa vadeye baktığınız zaman tabii sanayide olmanın kime ne faydası var deniyor ve gençler bu işten uzaklaşıyor. Tam tersi, özellikle kız çocuklarının mühendislik okuması ve üretime girmesi gerekiyor.

ÇARPAN ETKİSİ

Kadının doğasında üretim var. Ve kadın üretime girdiği zaman üretimin rengi değişir. Çünkü mavi yakaya dokunuyorsunuz, çocuklarına, ailelerine dokunuyorsunuz. Çarpan etkisi daha fazla oluyor. Kadın sanayiye girdiğinde buranın değişeceğini, gül açacağını düşünüyorum. O yüzden de TOBB’un altında bir proje başlattım. Sanayide daha fazla kadın istiyoruz. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) altında “Sanayici kadınlar üretken yarınlar” diye bir sloganla yola çıkıyoruz. Bunu çok önemsiyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.