“TRENDLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Capital (Turkey) - - YATIRIM - TAMER SAKA / KİBAR HOLDİNG CEO’SU

ve girişimci patronları yeni iş alanlarıyla yakından ilgileniyor ve bu yeni alanlara ciddi yatırım yapıyorlar. Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut da bu isimlerden biri. “Önümüzdeki dönemde yeni alanlara gireceğiz” diye konuşuyor. Tekfen Holding’in yeni başkanı Murat Gigin ise yeni alanlara girme planlarını her fırsatta açıklıyor.

Son dönemde kendi sektörlerinin dışına çıkan, yeni sektörlere giren, iş dünyasının önde gelen isimlerini araştırdık. Patronların yatırım yaptığı yeni alanları belirledik. İşte büyük gruplar ve yeni işleri…

NEDEN YENİ SEKTÖR?

Yeni sektörlere ve iş alanlarına girmenin pek çok avantajı var. Riskleri dağıtmak, sektörler arasında sinerji yaratmak ve yeni büyüme alanları bulmak bunlardan sadece birkaçı… Faaliyet gösterilen sektörlerdeki daralma, büyüyememe ve kârsızlık ise yeni iş alanlarına olan ilgiyi artırıyor.

“FIRSATLARI DEĞERLENDİRİYORUZ”

Global trendleri yakından takip ediyoruz. Özellikle teknolojik dönüşümün kendi faaliyet alanlarımıza yansımaları ve buralarda yakalayabileceğimiz fırsatlarla ilgileniyoruz.

YATIRIM PLANLARI

Doğru seçimlerle çok kritik sinerjilerin yakalanabileceğine inanıyorum. Yatırım planlarımızı bugünün değişken ortamını dikkate alarak yapıyoruz. Portföyümüzü en etkin biçimde yöneterek katma değer yaratan alanlara yatırımlarımızı yönlendiriyoruz.

“ÇEVRE ŞİRKETİ KURDUK”

Geçtiğimiz yıl eylül ayında Amerika’nın çevre hizmetleri ve atık danışmanlığı konusunda lider kuruluşlarından biri olan Heritage Grubu’yla ortak girişim şirketi kurmak üzere anlaştık. Hedefimiz Türkiye’de kurulu sanayi tesislerine çevre ve atık yönetimi alanında rekabetçi ve yenilikçi çözümler sağlamak.

Geçtiğimiz 10-15 yılda birçok büyük grup, faaliyet gösterdiği ana sektörlerin yanına stratejik yeni iş alanları ekledi. Bu sayede hızlı büyümeyi başardı. Bu şirketlerden biri de Kibar Holding oldu. Ağırlıklı sanayiyle büyüyen holding, 2000’li yıllardan sonra yeni iş alanlarına girerek cirosunu 18 milyar TL’ye çıkarmayı başardı. “Yeni işlere girmek bizi daha da güçlendirdi” diyen Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Son dönemde otomotiv yan sanayinde yoğun yatırımımız oldu. Elimizdeki arazileri değerlendirmek için gayrimenkul şirketi kurduk. Yeni girdiğimiz bir diğer alan da enerji oldu” diyor. Kibar, önümüzdeki dönemde mevcut işleri sürdürmenin yanı sıra yeni işler ve yeni alanlar keşfetmeye devam edeceklerini belirtiyor.

15 yıl önce sadece iplik konusunda faaliyet gösteren Kahramanmaraş merkezli Kipaş Holding de o dönem aldığı stratejik kararla enerjiden çimentoya, perakendeden tarıma kadar faaliyet gösterdiği sektör sayısını artırıp çeşitlendirdi. Bu sayede 15 yıl önce gelirlerinin tamamını

“GAYRİMENKULÜ GELİŞTİRECEĞİZ”

Önümüzdeki dönemde gayrimenkul faaliyetlerimizi daha da geliştiriyor olacağız. Otel yatırımına yönelik çalışmalarımızın önümüzdeki yıl başlamasını hedefliyoruz. 7 dönüm üzerine, otel ve ticari alan olacak. Ardından Tuzla ve Kartal’daki fabrika arazilerimizde önemli yatırımlar planlıyoruz.

800 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Mevcut alüminyum üretimimize ek olarak 800 milyon dolarlık yatırımla alüminyum sıcak haddeleme tesisi kurmayı planlıyoruz. Yaptığımız bu yeni yatırımla uzay, savunma, havacılık, ulaşım ve özel paketleme sektörlerine yönelik ürün üretmeyi hedefliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.