“YENİ SEKTÖRLERİMİZ TEKNOLOJİDE OLACAK”

Capital (Turkey) - - YATIRIM - EROL BİLECİK INDEX GRUP CEO’SU

SON 2 YILDA GİRDİ

Son 2 yılda grup olarak çok uzun yıllardır yapmak istediğimiz fakat bir türlü bir fırsatını bulamadığımız bir alan olan telekomünikasyon dağıtım alanına girdik. Grup şirketlerimizden Datagate ile 1,5 yıl önce girdiğimiz bu yeni alan hem grubun toplam teknoloji sektöründeki etkinliğini pekiştirdi hem de çok uzun yıllardır eksikliğini hissettiğimiz bir kulvarla bizi buluşturdu.

YENİ ALANLAR

Önümüzdeki dönemde teknoloji dünyası içinde özellikle IOT yani “nesnelerin interneti” diyebileceğimiz veya “connected device” diyebileceğimiz internete bağlantılı cihazlarla ilgili birçok önemli planımız var.

PAZAR HAZIR OLMALI

Bu planları bizim tek başımıza yapmamız yeterli olmaz. Bunun için tüketicinin ya da pazarın buna müsait olması gerekir. Önümüzdeki 2 yıl içinde bu tip konular teknoloji başlığı adı altında girmeyi planladığımız yeni alanlar olacak.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER

2020 yılının sonuna kadar giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti ve doğal olarak da içinde mobil ürünler olan birçok teknoloji bizim yeni ilgi alanlarımız veya hedeflerimiz içinde yer alacak. önümüzdeki dönemde başta ev tekstili olmak üzere yeni alanlara girerek pazardaki liderliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Benzer şekilde Mudo da özellikle güçlü olduğu mobilya ve ev eşyası alanında mobilya dışındaki yeni alanlara girme planları yapıyor. Mudo’nun CEO’su Barış Karakullukçu, Mudo Concept markasıyla elektrikli ev aletleri sektörüne gireceklerini belirtiyor. Karakullukçu, “Elektrikli ev aletlerine girmemizin en önemli nedeni, müşterilerimizin bizi bu alana yönlendirmesi oldu” diyor. Mudo Concept markasıyla elektrikli ev aletleri satacaklarını söyleyen Karakullukçu, yatak işinde de kendi markalarıyla olacaklarını belirtiyor.

Penti, son yıllarda iç çamaşırı ve çorabın dışında yeni alanlara girerek hızlı büyüme gerçekleştiren markalardan… Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, “7 yıl önce cironun yüzde 95’i iç çamaşırı ve çoraptan geliyor- du. Şimdi bunların payı yüzde 30’a düştü. Artık ciromuzun yüzde 70’i spor giyim, çocuk gibi yeni alanlardan geliyor” diyor. Kariyo, önümüzdeki dönemde yeni girecekleri alanlardan birinin kozmetik olacağını belirtiyor.

SİNERJİ YARATMA PEŞİNDE

Holdingin ana iş kolunu destekleyecek yeni alanlara girmesi, şirkete önemli bir sinerji de katıyor. Tekfen Holding, faaliyet gösterilen sektörlerle sinerji yaratabilecek yeni iş alanlarına girmeyi hedefleyen bir başka grup... Holdingin yönetim kurulu başkanı Murat Gigin, yeni iş alanlarının ana sektörleri olan inşaat ve tarımın alt kırımlarında olacağını söylüyor. Enerjiyle de ilgilendiklerini belirten Gigin, “Güneş ve yenilenebilir enerji, atıktan enerji üretimi orta vadeli önemli hedeflerimiz arasında” diyor.

EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler de Türkiye’deki holdinglerin yeni iş alanlarını büyüme stratejisi kapsamında değerlendirdiklerini belirtiyor. Bu nedenle büyük holding ve gruplar yeni iş alanlarına girerken pazar ve ürün çeşitlendirmeye ağırlık veriyor.

Big Chef’s’in kurucusu Gamze Cizreli, restoran işletmeciliği alanında yeni bir alana girme hazırlığı yapan bir başka isim. Cizreli, hızlı mutfak konseptinde yeni bir marka olan Dorom.co’yu geliştirdiklerini söylüyor ve

GAMZE CİZRELİ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.