“EV TEKSTİLİNE GİRİYORUZ”

Capital (Turkey) - - YATIRIM - VAHAP KÜÇÜK / LC WAIKIKI YÖNETİM KURULU BAŞKANI

HEDEF YÜZDE 20

Ayakkabıdan bijuteriye kadar aksesuar işimizin cirodaki payı yüzde 10’a yaklaştı. Aksesuarın payının yüzde 20’ye kadar gitme potansiyeli var.

2016 SONUNDA

Yeni alan olarak 2016 sonunda ev tekstiline gireceğiz. Ayrıca kozmetiğe de girmeyi planlıyoruz. Bebek aksesuarları da yeni gireceğimiz bir diğer sektör olacak. Bebek aksesuarlarında ana kucağından biberona kadar yeni ürünler devreye girecek.

MÜŞTERİ YÖNLENDİRDİ

Ev tekstilinin önümüzdeki yıl cirodan alacağı payı kestiremiyorum. Ancak bu alana bizi müşterilerimiz yönlendirdi. Yaptığımız müşteri araştırmalarında onlara mağazalarımızda ne satılmasını istediğimizi sorunca ev tekstili yanıtını aldık.

“PASTADAN PAY ALACAĞIZ”

Yabancı markaların hemen hepsinin ev tekstili reyonları var. Biz de mağazalarımızda ev tekstili ürünlerini satarak bu pastadan pay almayı hedefliyoruz. Ayrıca müşterilerimizi diğer rakiplere göndermemiş olacağız.

YENİ CAZİP ALANLAR?

Gayrimenkulün dışında yiyecek, içecek ve perakende sektörleri de holdingler tarafından cazip görülüyor. EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, “Ödeme sürelerinin görece daha uzun olduğu ve işletme sermayesi ihtiyacının daha yüksek seviyede bulunduğu imalat veya altyapı alanında faaliyet gösteren holdingler, daha hızlı nakit yaratmak amacıyla perakende benzeri sektörlere yöneliyor” diyor.

Son dönemde tarım, hayvancılık, enerji ve sağlık alanlarına giriş yapmaya hazırlanan holdinglerin sayısı da artıyor. Özellikle bu alanlara devlet tarafından uygulanan teşvikler ve enerjiye yüksek talep, holdinglerin bu sektörlere olan ilgisini açıklıyor.

Cihan İnşaat, tarıma yatırım yapan inşaat şirketlerinden. Cihan İnşaat İş Geliştirme Müdürü Bengi Hışır, “Uşak Hasanköy’de 37 bin metrekare kapalı alanda cam sera kuruyoruz. 5 yıl içinde bölgeye 21 milyon Euro’luk yatırım yapmış olacağız” diyor. Yatırımın faaliyete geçmesiyle birlikte yılda 9 bin ton domates üretmeyi planlıyor.

MÜŞFİK CANTEKİNLER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.